FTI Bodrum´a 100 bin turist getirecek

FTI, 16'sı Almanya'dan olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerindeki 25 havaalanından Bodrum'a düzenlenecek seferlerle 28 bin olan turist sayısını 100 bine çıkaracak.


Bodrum'da FTI Labranda otellerinden MTM Labranda'da gazetecilerle bir araya gelen yöneticiler, bu projeyle Bodrum'da 28 bin olan turist sayısını 100 bine, Türkiye genelinde ise bir milyona çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

 FTI Türkiye Direktörü Hicabi Ayhan, FTI'ın uluslararası düşünen bir şirket olduğuna işaret etti ve şöyle konuştu:

Ürünleri Antalya ve Ege olarak ikiye ayırdık. Böyle bir bakış açısı diğer Alman tur operatörlerinde yoktur. Bunu konsantrasyonumuzu geliştirmek için yaptık. Antalya'nın sezonunu ve otel yapısına adapte olmuş kişilerin Ege'deki turizme konsantre olması zordur. Ayvalık, Foça, Kaş, Kalkan'a başladık. Her bölgede ofislerimiz var. Örneğin Alman turizm piyasasında var olmayan Seferihisar'a bile son üç yılda 18 ile 23 bin arası yolcu getirdik. Bizim dışımızda hiçbir tur operatörü Seferihisar'a turist göndermenin riskini almaz. Biz ise bunu bölgeye olan konsantrasyonumuzla başarabiliyoruz.

Uçuşlar martta başlayacak

"Bodrum'a eylül sonuna kadar 28 bin Alman geldi. Antalya'ya gelen Alman sayısı ise 1,8 milyon. Bodrum'a gelen 28 bin Almanın 20 bini de bizim üzerimizden geldi. Çünkü biz mart ayında uçak şirketleri Bodrum uçuşlarını iptal etmesin diye koltukların yüzde 50'sini satın aldık. Bunu biz orta ve ileri vadeli bir yatırım planlarımız çerçevesinde yaptık.

Hedef Bodrum'a 100 bin, Türkiye'ye 1 milyon turist

Bodrum'u hedef olarak seçmek yetmiyor. Biz Bodrum'a uçak konuşlandırdık. Bodrum'a uçuyoruz değil, uçak konuşlandırıyoruz. Bodrum'a uçak yerleştirmemiz 24 Mart'ta başlayıp, 25 Kasım'da sona erecek. Bodrum tarihinde böyle bir şey yok. Biz bu uçak sadece FTI Grubu için günde iki, yüksek sezonda 3 rotasyon yapacak. Bu operasyonun toplam kapasitesi ise 100 bindir.

25 Havaalanından Bodrum'a uçak seferi

Bunların yanında Bodrum'a 16'sı Almanya'dan olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden de toplam 25 havalimanından direkt full charter uçuşlar düzenleyeceğiz. Bu havalimanlarının arasında, Bodrum'a şimdiye kadar hiç uçuş düzenlenmeyen havalimanları var.

Bodrum-Rodos kombine turlar

Bodrum için değişik paket turlar planladıklarını ifade eden FTI Türkiye Direktörü Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda çok satılan ürünlerden biri, Marmaris-Rodos kombinasyonu. Bu insanlar Bodrum'dan girip, Bodrum'dan çıkış yapacaklar. Bu paketlerin aynısını Bodrum-Kos, Bodrum-Rodos olarak da yapacağız. Paketlerde aynı zamanda mavi yolculuk ve Anadolu turları da olacak. Bodrum başlangıçlı ve Bodrum bitişli Anadolu turları yapıyoruz. Bu, tarife yok.'' ifadelerini kullandı.

İki yeni otel daha

FTI Labranda Otelleri yöneticilerinden Ahmet Pandır da grubun Türkiye'de şu anda sekiz otelinin var olduğunu, bunlara biri Marmaris biri de Antalya Manavgat'ta olmak üzere iki tesis daha ekleyerek otel sayısını 10'a çıkaracakların söyledi.