Hindistanlı turizmciler Dalaman'da

TAFI Başkanı Chugh, Türkiye ve özellikle Dalaman'ı araştırdıklarını, yöreyi gördüklerinden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi


Hindistan Seyahat Acentaları Federasyonu (TAFI) Olağan Kongresi için Muğla'ya gelen yaklaşık 650 Hindistan merkezli seyahat acentesinin temsilcisi, Muğla ve turistik ilçelerdeki tarihi ve kültürel yerleri inceledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları; Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletme Birliği (DOKTOB) ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) davetiyle gelen 650 kişilik acente yetkilisi, TAFI Olağan Kongresi'ne katılırken bir yandan da bölgenin güzelliklerini gezme fırsatını yakadı. Acente yetkilileri ileriki günlerde ise Nevşehir ve İstanbul'daki tarihi yerleri gezecek.

TAFI Başkanı Praveen Chugh,  federasyon olarak sürekli yeni yerleri görmeye çalıştıklarını söyledi. Yeni yerlerde buluşmayı ve kendi vatandaşlarını yeni yerlere getirmeyi hedeflediklerini belirten Chugh, Türkiye ve özellikle Dalaman'ı da araştırdıklarını, yöreyi gördüklerinde çok mutlu olduklarını bildirdi.

Sadece kültürel ve turistlik anlamda değil, mimari ve doğal güzellikler anlamında da Muğla'da büyük farklılıklar gördüklerini vurgulayan Chugh, gelen vatandaşların ülkelerine dönüşte tahmin ettiklerinden daha fazlasını götüreceklerini ifade etti.

"Farklı grupları bölgeye getireceğiz"

Uzun dönemli ilişkiler kurmayı düşündüklerine işaret eden Chugh, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu amacımıza ulaşırken yavaş yavaş ilerleyeceğiz. Yani bizim kurmayı düşündüğümüz ilişkiler sadece turizm üzerine değil. Farklı grupları da getirmeyi düşünüyoruz. Mesela golf grupları olacak. Doktorların konferanslarını burada yapacağız. Düğünler de buna dahil. Bizim belirttiğimiz misyon ve vizyon çerçevesinde Bollywood da işe dahil olacak. Çünkü biz geri döndüğümüzde onlara buradan aldığımız bilgileri aktarıyoruz. Bizim verdiğimiz bilgiler çerçevesinde onlar da çalışmalarını yapacaklar."

Dalaman'daki kongreye çok farklı sektörlerden temsilcilerin katıldığını söylyan Chugh ziraat, turizm, tıp ve film endüstrisinden katılımcılar bulunduğunu söyledi.

Chugh, katılımcıların bölgeyi de gezerek hangi alanda hangi bölgede faaliyetler düzenlenebileceğine ilişkin olarak çalışacağını ifade etti.

Türkiye'ye 145 bin turist geldiğini ve daha sonra ciddi bir potansiyel olduğunu fark ettiklerini anlatan Chugh, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye ülkemizden gelen 145 bin turist sayısının kısa bir sürede 400 bine ve çok daha büyük sayılara ulaşmasını bekliyoruz. Bunu geliştirmenin tek yolu havayoluyla iki ülkeyi bağlamak. Bugüne kadar Türkiye ile Hindistan'ı bağlayan Mumbai ve Delhi vardı. Bunun çoğalmasını biz ümit ediyoruz. Farklı destinasyonların ve farklı rotaların da buna eklenmesini bekliyoruz. Bu gerçekleşirse zannediyorum her yıl yüzde 15 ile yüzde 17 arasında artış olacaktır." dedi.

Türk-Hindistan Turizm Konseyi (TITC) Başkanı Emin Çakmak ise TAFI kongresinin bölgenin tanıtımı için çok önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Programın Muğla'nın yanı sıra ülke tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını söyleyen Çakmak, şöyle konuştu:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları başta olmak üzere verilen tüm desteklerle birlikte çok büyük etkinliğe imza atmış olduk. İnanıyorum ki bu tanıtımlar devam ettiği sürece turist sayısında büyük bir artış sağlayacağız."

"Hindistan'dan gelen ziyaretçilerin sayısı artacak"

Çakmak, 2006 yılında Hindistan'dan Türkiye'ye ziyaretçi sayısının 4 bin olduğunu, rakamın çok kısa sürede 150 bine çıktığını söyledi.

Hindistan'da orta düzeyde geliri olan 350 milyon kişinin olduğuna dikkati çeken Çakmak, şunları kaydetti:

"Hindistan dünyada hızla büyüyen üçüncü büyük ekonomisie sahip. Gerçek anlamda Hindistan'dan almamız gereken potansiyel, en az 1 milyon turist. Bir milyon turisti ülkemizde ağırlayabilecek ürünümüz, potansiyelimiz ve kapasitemiz var. Yeter ki hep birlikte özel sektör devlet, el ele, kol kola göstermiş olduğumuz tabloyu devam ettirelim. Birlikte çalışalım, beraber çalışalım. 2023'e gerek kalmadan 2021'lerde, 2022'lerde 1 milyon turisti ülkemizde görme şansımız var. Aslında hedefimiz daha da yüksek. 2 milyonlu rakamları görmek istiyoruz ama onları şu anda telaffuz etmek istemiyorum. Çok hayali bir rakam olduğunu düşünmesin insanlar ama 2 milyon turist rakamı bile Hindistan pazarı için hayal değil."

Çakmak, araştırmalara göre 2023 yılında Hindistan'dan 50 milyon kişinin yurt dışına çıkacağının tahmin edildiğini, bugün 22 milyon Hint vatandaşının yurt dışına sadece bir kere değil iki kere ziyaret gerçekleştirdiğini, bunun da 44 milyon ziyaretçi anlamına geldiğini ifade etti.

Dünya