İngiltere'de turist sayısının artması bekleniyor

Birleşik Krallık turizm tanıtım ajansı VisitBritain, 2017'nin sonunda ülkeye gelen turistlerin sayısının 39,7 milyona ulaşmasının beklendiğini açıkladı.


VisitBritain'in konuya ilişkin açıklamasında, bu yılın sonunda Birleşik Krallık'a gelen turistlerin sayısının bir önceki yıla kıyasla yüzde 6 artarak toplam 39,7 milyona ulaşmasının öngörüldüğü bildirildi.

Ülkeye gelen turistlerin toplam harcamasının ise bu yılın sonunda bir önceki yıla oranla yüzde 14 artarak 25,7 milyar sterline ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

2017'nin ilk altı ayına ilişkin verilere göre Birleşik Krallık'a giden turistlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak 23,1 milyona ulaştı.

Bu yılın temmuz ayında ülkeyeelen turistlerin sayısı ilk kez 4 milyona ulaştı.

VisitBritain Başkanı Steve Ridgway, turizmin ülke ekonomisi için her yıl yaklaşık 127 milyar sterlin seviyesinde katma değer oluşturduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Birleşik Krallık'ta turizm sektörü otomotiv sektöründen yaklaşık 2,5 kat daha büyük ve yaklaşık 3 milyon insana istihdam sağlıyor. Turizm sektörü hiçbir ticaret anlaşmasına gerek olmadan en önemli girdiyi sağlıyor."

İngiliz sterlini geçen yılın haziran ayında yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumundan ayrılık kararının çıkmasından (Brexit) bu yana diğer para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

Bu durum özellikle ABD ve AB ülkelerinden Birleşik Krallık'a tatil için gelenlerin alım gücünü artırıyor.