"İstanbul'u sıradan bir Ortadoğu kentine çevirdiniz"

İBB Meclisi CHP Üyesi Turizmci Tüfekçi "Türkiye'nin turizmini, tekstilini, kuyumculuğunu, halıcılığını, dericiliğini bitirdiniz; Sultanahmet'te, Fatih'te, Zeytinburnu'nda dükkanlara bakın ya gitmişler, ya batmışlar," dedi.


İBB Meclisi CHP Üyesi turizmci Erdal Tüfekçi, meclis kürsüsünde Türk turizminin geldiği noktaya ilişkin eleştirilerini dile getirdi.

 Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un bizzat katılıp kulisler yapmasına rağmen Türkiye'nin Dünya Turizm Örgütü'nün icra komitesine seçilemediğine işaret eden Erdal Tüfekçi "Başta Sayın Bakan olmak üzere siyasal sorumluluk alarak göreve gelen bütün partililerin, bu seçim kaybından çıkarmaları gereken dersler olduğunu da görmezden gelemeyiz" dedi.

Erdal Tüfekçi, eleştirilerine şöyle devam etti:

"Değerli arkadaşlar, dışımızdaki dünyayı Türkiye'de ki uygulanan yöntemlerle ikna etmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. 10 ülkenin aday olduğu Dünya Turizm Örgütü İcra Komitesi Avrupa Bölge Temsilciliğine aday olan Türkiye yeterli oyu alamazken, Yunanistan, Litvanya, Rusya, Romanya ve Azerbaycan yönetime seçildi. Bir dönemin örnek alınan parmakla gösterilen turizm destinasyonlarının başında gelen Türkiye, son 3 yılda yaşadığımız gerilemeyi hiç hak etmiyor. Ülkemizin dünyadaki imajına çok büyük zararlar verdik. Her şey gözlerimizin önünde oluyor çünkü. Ama modern, çağdaş, huzurlu ve güvenli ülke görünümümüz dünyada kayboldu. Herkesle kavgalı, herkesi aşağılayan bir dil ve üslup, tüm dünyanın kullandığı dikkatli ve diplomatik bir dilin yerini almaya başlayınca, turizmde iyileşme artık zor görünüyor. Ülkenin tekstilini, kuyumculuğunu, halıcılığını, dericiliğini bitirdiniz; Fatih'te, Zeytinburnu'nda, Sultanahmet'te dükkanlara bakın ya gitmişler, ya batmışlar. İstanbul'u Orta Doğu'nun sıradan bir kentine döndürdünüz."