İsveçli gazeteciler Alanya'da ağırlandı

İsveçli gazetecileri ağırlayan Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, turizmi çeşitlendirip turistlere sağlık, spor, mutfak gibi alternatif turizm olanakları sunmak gerektiğini bildirdi.


Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV)'nın girişimleriyle Alanya'ya gelen İsveç merkezli 35 ülkede yayın yapan Süryani televizyonu Suryoyo Sat TV Müdürü Aziz Cengiz Gürgel, Azerbaycan Radyosu sahibi Mehmet Azer, İhlas Haber Ajansı (İHA) İsveç Temsilcisi Metin Altınışık, spiker Siyavuş Yusuf Lee ve İsveç'in en ünlü fotoğrafçısı ve Türk dostu Mikeal Silkeberg ile TV yönetim kurulu üyeleri Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'i makamında ziyaret etti. Aynı zamanda ALTAV Başkanı da olan Yücel, gazetecilerin Alanya'yla ilgili sorularını yanıtladı.

Ziyarette Konaklama turizminin günümüzde yeterli olmadığını , turizmi çeşitlendirip turistlere sağlık, spor, mutfak gibi alternatif turizm olanakları sunmak gerektiğini söyleyen Yücel,şunları ifade etti:

" Alanya M.Ö. 17. yüzyıldan beri farklı birçok kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Selçuklu 'ya başkentlik yapmış. Osmanlı döneminde Akdeniz'in ticaretine yöne veren bir liman şehri ve Cumhuriyet döneminde ise ülke turizminin dünyaya açılan ilk penceresi Alanya. Şehrimizde 79 milletten insan yaşıyor. Yine 99 milletten ziyaretçi var. 17 bin yerleşik yabancı ve 40 bin mülk sahibi bulunuyor. Biz atalarımızdan aldığımız hoşgörü kültürünü yaşatmaya devam edeceğiz. Görevim gereği 26 ülke gezdim, çok şehir gördüm. Şehrimiz dünyanın en mutlu, en güvenli, en güzel şehri."

Dünya turizminde ilk beş yerden birinin Alanya olduğunu bildiren Yücel, şöyle konuştu:

" Ancak turizmde alternatifler çoğaltılmalı. Günümüzde sadece konaklama turizmi artık yeterli değil. Biz mutfak mirasını, ağlık turizmini, spor turizmini de geliştirmek için projeler hazırlıyoruz. Gülen insan sayısını çok olduğu bir şehir planlıyoruz.Master planlar ve kentsel dönüşüm planlarıyla şehrimizi yeniliyoruz. Bölgesel kalkınmada turizm ön planda ancak, emlak ve tarım sektörü de çok güçlü. Hizmet kalitesini her geçen gün arttırmayı hedefliyoruz."

Milliyet