Kırkgöz yeraltı kentine yoğun ilgi

Tarihi, kültürel ve turistik yerleri, örenleriyle Kapadokya'nın  kapısı olarak adlandırılan Aksaray'da, tüf kayalardan külünkle oyularak oluşturulmuş üç katı turizme açılan yedi katlı Kırkgöz yeraltı şehri yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı..


Tarihi, kültürel ve turistik yerleri, örenleriyle Kapadokya'nın kapısı Aksaray'da, tüf kayalardan külünkle oyularak oluşturulmuş üç katı turizme açılan yedi katlı Kırkgöz yeraltı şehri yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu

Kapadokya'nın açılış kapısı olan Aksaray'da Hristiyanlığın gelişimi sırasında tüf kayalardan külünkle oyularak oluşturulmuş Kırkgöz Yeraltı Şehri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor

Aksaray'ın Gülağaç ilçesine bağlı Saratlı beldesindeki yedi katlı Kırkgöz yeraltı şehri ziyaretçi akınına uğruyor. Yedi katının sadece 3 katı turizme açık olan yeraltı şehri ilk dönemlerde 17 bin turist ağırlarken, bugün yıllık turist sayısı 150 bini aştı. Hristiyanlığın gelişimi döneminde kullanılan yeraltı şehrinde ilginç buluşlar da yer alırken, bugün yer üstünde insanların kullandığı birçok imkanın yeraltı şehrinde de planlandığı görülüyor.

Her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turistin yeraltı şehrini gezdiğini ifade eden Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, şunları söyledi:

"Kapadokya'da yer alan Aksaray vilayetinde özellikle yeraltı şehirlerimiz ilgi görüyor. Bu yeraltı şehirlerimizden en fazla ziyaret edilenlerin başında Saratlı beldemizdeki Kırkgöz Yeraltı Şehri geliyor. Her yıl binlerce turist Saratlı'daki Kırkgöz yeraltı şehrini geziyor. Özellikle Aksaray-Nevşehir hattında yer alması nedeniyle Kırkgöz yeraltı şehrinde  günün her vaktinde yerli ve yabancı gruplarımızı görmek mümkün olabiliyor.."