Mutfakta Danimarkalı duyarlılığı

Dünyanın en zengin değil ama Norveç'ten sonra ikinci mutlu ülkesi. Refah düzeyi sıralamasında da dokuzuncu sıradalar. 


Ancak kesinlikle vur patlasın çal oynasın yaşamıyor, her alanda sorumluluk duyuyorlar.

10 kişiden dokuzunun bisikleti var. Her alanda sürdürülebilirlik çok hassas oldukları konulardan.

Gıda konusunda da aynı bilinçle hareket ediyorlar.

Danimarkalı şefler dünyada yerel, mevsiminde ve sürdürülebilir gıda hareketinin öncülerinden.

Kopenhag ziyaretim sırasında "New Nordic Cousine/ Yeni Kuzey Mutfağı" akımının temsilcilerinden, dünyanın önde gelen restoranı unvanlı Noma'nın danışmanlığını yapan ünlü şef Mikkel Karstad, "Jotun Hayatın Ritmi" projesi kapsamında bizlere yemek yaptı ve yeni mutfak trendlerini anlattı.

Karstad, öğle yemeği için bize ekşi maya ekmek, tereyağı, kıvırcık kara lahana kavurması, kök sebze püresi ve fırınlanmış kış sebzelerinden oluşan bir menü hazırladı.

Kuzey mutfağında son trend deniz ürünleri, mevsim sebzeleri, meyveleri ve sadece özgür dolaşan hayvanların etlerini kullanmak.

Daha sonra gittiğimiz son dönemde dünyada en çok konuşulan restoranlar arasında olan Kristian Baumann'ın Noma'nın şefi Rene Redzepi ile ortak açtığı 108 adlı restoranının menüsü de bu konsept çerçevesinde oluşturulmuş.

Noma'da 10 yıl önce 19 yaşında çalışmaya başlayan genç şef Bauman şimdi kendi bahçelerinde yetişen yerel ürünlerle Noma felsefesine aykırı olmayan çok lezzetli ve dengeli yemekler yapıyor.

Ziyaret ettiğim diğer iki restoran bir Michelin yıldızlı The Standart Almanak ve Apollo Kantin'e de yerel ve mevsiminde malzemeler kullanıyor. Üç restoranın diğer ortak özelliği de yemekleri gibi yalın, gösterişten uzak dekorasyonu ve ortamı...

Müge Akgün / Hürriyet