Önce işten çıkarma ardından tesis kapatma gelecek

Antalya'da turizmciler, maliyetleri düşürmek amacıyla kasımda sezonluk personelin sözleşmelerini fesih edecek. İkinci aşamada ise tesislerin kapatılması var.


Avrupa turizm pazarındaki kan kaybının durdurulamaması turizmcileri kara kara düşündürüyor. Yıldızlı tesisler kapanıyor...

Karamsar öngörüler nedeniyle Antalya'daki birçok turizm tesisinin kasım-aralık ayınan itibaren müşteri alımını durduracağı, sektör temsilcilerinin süreçten istihdam rakamlarının da ciddi şekilde etkileneceğini ifade ediyor.

Kış sezonu ile ilgili olarak ciddi endişelerin ortaya çıktığını bildiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, şöyle konuştu:

"Tur operatörlerinden gelen son bilgiler iç açıcı değil. Kışı takviye eden golf, kongre turizmiyle ilgili de sıkıntılar var. Tabi ciro almayınca ya o bedeli cebinizden ödeyeceksiniz, ya da tesisi kapatacaksınız. Yükü taşıyamayan işletmeler de belli süreyle tesislerini kapatacak."

Turizm tesislerinin maliyetleri düşürmek için bir takım önlemler almaya başladığını söyleyen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, şunları ifade etti:

"Golf turizmindeki kayıp 2015 yılana göre; yüzde 50 civarında. Alman pazarının durumu da ortada. Özellikle Belek'te kapanan tesislerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 20 aratacak gibi görünüyor. Sezonluk değil ama 1-2 aylık kapatma kararı alacak tesis sayısı da artacak."

Kış dönemine ilişkin  sürecin kasım ayından itibaren netleşeceğine dikkati çeken Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı, sözlerini şöyle sürdürdüi:

 "Karamsar olmamak lazım. Elbette Avrupa turizm pazarında yaşanan gerilemenin bir takım etkileri olacaktır. Kış zor geçecek. Ancak şimdiden, 'Şu kadar otel kapanacak. İstihdam düşecek' demenin çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Süreci bekleyip göreceğiz."

"Daha çok ağlarız"

Grup olarak kış döneminde iki otel kapatacaklarını açıklayan Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, şunları söyledi:

"Ziyaretçiyi zorlayıcı etkenler bulmadığımız sürece kış ayında sıkıntı yaşamaya devam ederiz. Bu durum sadece Alman turistle de alakalı değil. Kış 6-7 ay. Bu dönemin tamamı masaya yatırılmalı ve radikal çözümler üretilmeli. Biz turizmi deniz suyu sıcaklığı ile yaparsak daha çok ağlarız."

"Avrupasız turizm olmaz"

Kış dönemi ilişkin olarak gelen ilk rakamların tedirgin edici olduğunu belirten Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, şöyle konuştu:

"Böyle giderse çoğu otelimiz kapanacaktır. En büyük yarayı da Side, Manavgat, Alanya alır. Avrupa ile iyi geçinip politik sorunların çözülmesi lazım. Avrupasız turizm olmayacağını bilmeliyiz. Avrupa olmazsa yaz turizmi de, kış turizmi de olmaz."

Hürriyet