Özaltın yurt dışına açılıyor

Merkezi Ankara'da olan Özaltın Holding’in geçen yıl 77 yaşında vefat eden kurucusu Nuri Özaltın’ın kızı Öznur Özaltın, bundan altı yıl önce grubun turizm yatırımlarının başına geçmişti.


Özaltın’dan 15 Ekim 2017 Pazar günü Gloria Sports Arena’da düzenlenen Gloria Ironman 70.3 Turkey Yarışması öncesi projelerini dinliyoruz... Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Otel İşletmeleri Genel Müdürü Özaltın, aynı zamanda Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) yönetiminde, Türkiye’yi temsil ediyor.

 Cirosunun yüzde 90’ını 3 milyar dolarlık enerji yatırımları ve alt yapı projelerinden oluşan holding; Antalya’nın Belek'te, 1996 yılında 46 yıllık tahsisle aldığı, 2 milyon 200 bin metrekarelik arazide yaptığı 350 milyon dolarlık yatırımla turizm sektörüne de ağırlığını koyuyor.

Gloria Serenity, Gloria Verde, Gloria Golf otel ve spor tesislerine 2015 yılında Gloria Sports Arena eklenmişti. Böylelikle 3 bin yatak kapasitesine erişen turizm grubu, 4 bin kişiyi istihdam ediyor.

ANNE-KIZ YÖNETİMDE

Özaltın “Amerika’da işletme okuyup Türkiye’ye geldiğimde hemen evlendim. Eski eşimin (ANAP dönemi çevre bakanlarından ve eski Bakırköy Belediye Başkanı Ali Talip Özdemir) yoğun siyasi yaşamı nedeniyle iş hayatına zaman ayıramamıştım,” diyor.

Holdingde 3’üncü nesil de yönetim pozisyonlarına gelmiş. Kızı Elif Özdemir, Gloria Sports Arena Proje Yöneticisi ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak en büyük destekçisi. Oğlu Yusuf Özdemir inşaat grubunda yer alıyor.

Bir diğer kızı Zeynep Özdemir ise grafik sanatçısı ve ressam olarak, Gloria Hotels & Resorts Grubu’nda yalnızca tablolarıyla yer alıyor. Şirketin tepe yönetimini ağabeyleriyle paylaşıyor.

Holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Hayrettin Özaltın, Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcılığı’nı ise Nurettin Özaltın üstlenmiş. Hayrettin Özaltın’ın 22 yaşındaki kızı Melis Özaltın ise henüz staj aşamasında... Şirketin dışında kalan aile üyesi yok sayılır.

Anneleri Sebahat Hanı,; bu yıl Belek’te 500 ağaçlık bir zeytinlik kurmuş. Otellerin bahçe tasarımı ondan soruluyor.

Bölgesel krizler ve terör saldırıları nedeniyle turizm sektöründeki sıkıntıları Özaltın’ın şu sözleri doğruluyor:

“2016 yılı, 1991 Körfez krizi döneminden bile kötü geçti. İşsiz kaldık, personel atmadık. Bizim personelimiz sezonluk değil, kaybedemeyiz. Zararımızı, müşteriye hissettirmeden tutumlu davranarak azalttık. Doluluk yakaladık ama gelirlerimiz 2015 yılına ulaşmadı.”

Müşteri sadakatinde yüzde 80’leri yakaladıklarını belirten Özaltın “Almanlar ve Ruslar tekrar tekrar geliyorlar,” diyerek alternatif pazarlara yönelmediklerini söylüyor.

MACARİSTAN’DA EV AMERİKA’DA OTEL

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi de olan Elif Özdemir ekliyor:

“Bu yılın iki gününde, geçen yılın tümündeki kadar Rus turist geldi. 2017 sezonunda doluluk oranımız yüzde 95’e ulaştı.”

İstanbul’da şehir oteli açmanın yanısıra yurtdışı alternatiflerini de değerlendiriyorlar.

Macaristan’da Polat Holding’le ortak bir gayrimenkul projesine başlıyorlar. Kiğı’da yapımı devam eden baraj inşaatıyla Türkiye’deki hidroelektrik santralı (HES) sayısını 12’ye çıkaran grup; Hindistan’da ve Ürdün’de baraj ihalesi almış. Özaltın “New York’un Brooklyn semtinde, eski bir bina satın alıyoruz. Rusya’nın da aralarında olduğu dış pazarlarda otel yatırımı imkânlarını araştırıyoruz. Küba’yı inceliyoruz. Fidel Castro’nun ölümünden sonra beklentilerin aksine Küba’da liberal bir yapı oluşmadı,” diye devam ediyor.

Serpil Yılmaz / Haberturk