Pasaportlarda yeni dönem başlıyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, test basımlarına başlanan yeni pasaportların kağıt değil kart olarak üretileceğini belirtti.


İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürleri Hizmetiçi Eğitim Semineri Antalya'nın Kemer ilçesi Göynük Mahallesi'nde başladı.

Seminerin açılışında konuşan Genel Müdür Sinan Güner, yeni elektronik kimlik kartları, sürücü kartları ve yeni pasaportlarla ilgili çalışmalar hakkında konuların tartışılacağını ifade etti.

Kimlik kartları projesinin dünyaya örnek projelerden olduğunu belirten Güner, elektronik kimlik kartlarının yazılımının TÜBİTAK'ta hazırlandığını bildirdi.

Bu yıl şimdiye kadar 13 milyon kimlik kartı bastıklarını anlatan Güner, şunları söyledi:

"Yılın bitmesine iki ay var. Ayda 1 milyon ile 1 milyon 200 bin arasında kimlik kartı üretimimiz var. Yaz aylarında daha fazla basım yaptık. Yaz aylarında günde 72 bin civarında başvuru, 62 bin civarında da üretimimiz vardı. Şu anki başvuru talebi günlük ise 55 binlerde. Bu yılki hedefimiz 15 milyon kimlik kartı basımı. İnşallah gerçekleştireceğiz."

Kendi kimlik kartını 3 ayda aldığını anlatan Güner, son  hesaplamalarda kimlik kartlarının yedi günde teslim edildiğini kaydetti.

Image result for İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürleri Hizmet İçi Eğitim Semineri  Antalya'nın Kemer ilçesi Göynük Mahallesi'nde başladı.

Yeni pasaportlar geliyor

Yeni pasaportların polikarbondan yapılacağını ifade eden Güner, şöyle konuştu:

"Yeni pasaportlar şu anki kullanılan pasaportlardan farklı. Test basımlarına başladık. Kimlik kartlarında kullanılan malzemeler kullanılacak. Yeni pasaportlar kağıt olarak üretilmeyecek. Kart şeklinde üretilecek. Bu kartla seyahat yapma özgürlüğü de olacak. Eğer Avrupa Birliği ile vize serbestliği başlamış olsaydı bu pasaportlar gerekiyordu. Bu işin yazılım süreci de önemli. Emniyet Genel Müdürlüğü ile UYAP sorgulama sistemi gibi bir sistem kurmamız lazım."

TurkishNY