Qantas uçmak isteyen Amerikalıların pasaportunu alıyor

ABD vatandaşlarının yüzde altmışının geçerli pasaportu yok. Qantas ile Avustralya´ya uçmak üzere bilet alanların pasaport giderini havayolu şirketi ödüyor.


İstatistiklere göre ABD vatandaşlarının ancak yüzde kırkının geçerli bir pasaportu mevcut. Bunu öğrenen Qantas, yeni bir pazarlama yöntemini buldu ve Avustralya´ya gitmek isteyen ABD´li yolcularına 135 dolarlık indirim sunuyor. 135 dolar, yeni bir ABD pasaportu için ödenmesi gereken ücret.

İlginç ve belki de bazı ülkelerin PR ve pazarlama planları için örnek teşkil edebilecek bu pazarlama yönteminin diğer ilginç bir yanı, aynı indirimin pasaport sahibi olan ABD vatandaşları için de geçerli olması. Qantas buna „bir sonraki pasaport için avans“ adını koyuyor.

Qantas´ın bu benzersiz pazarlama yöntemine karşın Avustralya aslında ABD vatandaşlarından yoğun ilgi gören bir destinasyon. Bu yıl ocak ayından ağustos sonuna kadar yarım milyon ABD vatandaşının gezdiği Avustralya, bu sayı ile geçen yıla göre yüzde 9 oranında bir artış gerçekleştirebildi.

ABD vatandaşları da İngiltere, Çin ve Yeni Zelanda vatandaşlarından sonra dördüncü büyük turist grubunu teşkil ediyor.