Ruslar lojmandan vazgeçince zorunlu turizmci oldular

2013 yılında Atomstroyexport ile Akkuyu'da çalışanlar için lojman inşa sözleşmesi imzalayan Ulu Şirketler Grubu, ödeme olmaması üzerine 20 milyon dolar harcayarak lojmanları otele dönüştürdü.


Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımını üstlenen Ruslara lojman inşa etmek üzere anlaşma imzalayan Ulu Şirketler Grubu, Rus tarafının sözleşmeden vazgeçmesi üzerine, tesisi otele dönüştürerek turizme adım attı.

Merkezi Antalya’da bulunan Ulu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Ulu, Mersin’in Gülnar ilçesinde Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşa edileceğine işaret etti ve 2013’te Rus sermayeli Atomstroyexport A.Ş. ile Rus çalışanlar için Gülnar’ın Yanışlı köyünde lojman inşaatı için anlaştıklarını ve sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Ulu, Rus Köyü adıyla 50 dönümlük bir alanda kurulan tesiste kreş ile 10 adet villanın yer aldığını kaydetti. Akkuyu’ya 8 kilometre mesafede kısa sürede tamamlanan tesislerde Rusya’nın güvenlik örgütü temsilcilerinin de denetlediğini bildiren Ulu, şunları ifade etti:

“Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının yaklaşık dokuz yıl süreceğini belirten Rus şirketi yetkilileri yaptığımız tesisleri yıllığı 3 milyon dolar olmak üzere 9 yıllığına kiralamak istedi. Anlaşma imzaladık. Ancak ilk yıl için 3 milyon dolar ödeyeceklerdi, ödemediler. Konuyu yargıya taşıdık”

Rus şirketin sözleşme hükümlerini yerine getirmemesi nedeniyle zor bir süreç yaşadıklarını anlatan Cemal Ulu, 20 milyon dolarlık bir yatırımla Ruslara kiralanacak lojmanları otele dönüştürdüklerini söyledi.

9 yıl kira garantisi vardı

Cemal Ulu, Ruslar yüzünden zorunlu olarak başladıkları otelciliğin hikayesinin şöyle anlattı:

“Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımını üstlenen Atomstroyexport A.Ş. yetkilileri 2013 yılında bizimle temasa geçerek Gülnar Büyükeceli’de site şeklindeki 10 villamızı yöneticilerinin ikameti için kiralamak istedi. Sözleşmeyle Atomstroyexport AŞ yetkililerinin istediği şekilde lojmanlar yeniden dizayn edildi. Odönem sık olan elektrik kesintilerinden etkilenmemeleri için tüm siteye yetecek jeneratör ve tesisatını kurduk. İkamet edecek kişilere yardımcı olmaları için İngilizce ve Rusça bilen personelden oluşan bir resepsiyon departmanı oluşturarak kiraya verdik. Ardından verdiğimiz hizmetlerden memnun kalan Atomstroyexport yetkilileri Akkuyu Nükleer Santrali’ne yakın bir bölgede, denize sıfır bir konumda Rus Köyü yapılırsa 9 yıl boyunca kiralayacaklarını beyan etti. Bu talep doğrultusunda yaptığımız ön görüşmeler sonucunda bize ait Gülnar Yanışlı’daki mükemmel iki koya sahip, denize sıfır arsa kendilerine gösterildi. Uygun olduğu takdirde kiralamak istedikleri Rus Köyü’nü buraya inşa edebileceğimizi belirttik. Arsa Atomstroyexport AŞ yetkilileri tarafından beğenildi. Şirket merkezi ve Rus yetkililerin güvenlik kontrol ve incelemelerinden sonra da tesisin bu arsaya yapılabileceği belirtildi. Bu gelişmeler neticesinde yapılacak tesisin projesi için karşılıklı görüşmeler sonucunda, anlaştığımız bir proje müellifine talepler doğrultusunda projeyi hazırlattık.”

Yargıtay’dan lehte karar çıktı

Rus şirketin talebi doğrultusunda inşa edilen sosyal tesislerin Atomstroyexport AŞ yetkililerince de onaylandığını anlatan Cemal Ulu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışmaların sonunda 15.11.2013 tarihinde mutabık kaldığımız bu projeyi gerçekleştirmek için her yılı peşin ödemeli olmak üzere, 9 yıllığına garanti anlaşmalı kira sözleşmesini imzaladık ve projenin yapımına başladık. 7 ayda projeyi tamamladık. Bu sürede Atomstroyexport AŞ’nin Moskova’dan üst düzey yöneticileri defalarca inşaatı ziyaret etti. Yaptıkları kontroller sonucunda ek talep ve istekleriyle de yapım sürecine müdahil oldular. Proje istenilenlere uygun olarak bitirilerek ve ilk yılın kirasını ödeyerek teslim almaları için Atomstroyexport AŞ yetkilileri bilgilendirildi. Ancak 3 ay boyunca çeşitli bahanelerle bizleri oyalayarak ne kira ödemesi yaptılar ne de tesisi teslim aldılar. Bu yüzden yasal olarak gerekli ihtarlar çekildi buna rağmen verilen taahhütler yerine getirilmediği için de mağduriyetlerimizi gidermek adına yasal yollara başvurduk. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda lehimize karar çıktığı halde, hukuk sistemimizdeki süreçlerin yavaş işlemesi, yerel mahkemelerde 6 ayda bir hakim değişikliği sonucunda açılan davanın her celsesine başka bir hakimin bakıyor olması ve uzayan işlemlerden dolayı hala mağduriyetimiz giderilemedi.”

250 kişiye istihdam sağladı

Yanışlı köyünde denize sıfır, etrafı ormanlarla çevrili olan 285 odada 850 yataklı otel ile zorunlu olarak turizm sektörüne adım attıklarını ifade eden Ulu, şöyle konuştu:

“Ruslara lojman olarak yaptığımız tesisler şimdi 5 yıldızlı her şey dahil sistemi ile çalışıyor ve Mavi Bayraklı plajı bulunuyor. Otelimizin doluluk oranı yüzde 95 civarında. Yöreden sağladığımız 250 kişilik istihdam ile yine yöreye yılda 10 milyon lira katkı sağlıyoruz.”

Fikri Cinokur/Dünya