Selanik ile İzmir ve İstanbul arasında hızlı tren önerildi

Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitris Papadimitriu "Türkiye ile Yunanistan arasında, iki tarafın bir araya geldiği projeler geliştirmek için çalışmalıyız. Selanik ile İzmir ve İstanbul arasında hızlı tren kurulabilir." dedi.


"Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon" ana temasıyla İzmir'de bir otelde düzenlenen Ege Ekonomik Forumu'nun İki Yaka Bir Deniz adlı oturumunda konuşan Papadimitriu, Türkiye ile Yunanistan'ın ekonomik gelişmelere odaklanmasına rağmen var olan fırsatları değerlendirme konusunda gerekeni yapamadığını söyledi.

İki ülkenin, stratejik bazı zıtlıkları nedeniyle ekonomide olan potansiyeli geliştiremediklerine dikkati çeken Bakan Papadimitriu, sözlerini "Türkiye ile Yunanistan arasında koordinasyon komitesi var, ciddi toplantılar yapıldı. İki tarafın bir araya geldiği projeleri geliştirmek için çalışmalıyız. Selanik ile İzmir ve İstanbul arasında hızlı tren kurulabilir. İzmir ile Selanik arasında geliş gidişi hızlandırabiliriz." diye sürdürdü.

Yunanistan'ın yatırım açısından önemli bir dönemden geçtiğini anlatan Papadimitriu, ülkesinin yedi yıllık bir depresyondan çıktığını söyledi.

Türkiye ve Yunanistan'ın kendi aralarında yaptığı yatırımlar konusunda bir dengesizlik olduğunu söyleyen Papadimitriu, şunları söyledi:

"Yunanistan'dan Türkiye'ye 3 milyar dolar yatırım var. Türkiye'nin ülkemizdeki yatırımı ise 440 bin avrodan yukarı çıkmamış. Türkiye'de, Yunanistan'a doğrudan yabancı yatırımların artma eğilimde olduğunu görüyoruz. Ülke olarak yatırımların daha dengeli hale gelmesini istiyoruz."

Papadimitriu, iki ülke arasında işbirliği hacminin artacağına inandığını söyledi.

Yunanistan'ın milli gelirinin yüzde 20'sinin turizm gelirlerinden oluştuğunu bildiren Papadimitriu, şöyle konuştu:

"Türk turistlerin sayısında 2016'da azalma oldu, bu sene ise artma potansiyeli gördük. Turizmin yeniden doğuşunu yaşamaya başladık. Turist sayısında artış ve harcamalarda iyileşme görüntüleri var. İki ülkenin iyi niyet kullanarak karakteristik ortaklıkları artırması gerekiyor. Türkiye pazarında bazı korumacılık eğilimler var. Özellikle tarım ürünlerinde korumacılıktan vazgeçilmesi gerekiyor. Tarımda kullandığımız teknikleri daha iyi hale getirmemiz lazım. Böylece üst düzey tüketici pazarlarına birlikte girmemiz mümkün olacak."