Tahsisli tesislere bir kez daha 49 yıl

49 yıllığına kiralanan sahil otellerine yeniden 49 yıl kira süresinin uzatılması ya da satın alma yolu açılıyor. Turizmde yeni bir dönemin ilk adımı olacağı bildirilen düzenleme sektöre ve ekonomiye katkı sağlayacak.


Desteklenmeye devam eden turizm sektöründe önemli bir adım da torba yasayla atılıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve torba kanun tasarısıyla daha önce 49 yıllığına kiralanan sahil otellerine tekrar 49 yıl kira süresi uzatılması ya da satın alma yolu açılıyor. Daha önce Başbakan Binali Yıldırım’ın işaretini verdiği konuyla ilgili olarak bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlemenin özellikle Antalya ve Muğla'daki turizm yatırımcısını ilgilendirdiğini söyledi.

Ağbal, şöyle konuştu:

“1980’li ve 1990’lı yıllarda verilen Hazine’ye ait yerlerin süreleri bitmek üzere. Bazıları için üç yıl, beş yıl, 10 yıl var. Burada turizm yatırımcımız önünü görmek istiyor. Maliye’den, Orman’dan veya Turizm Bakanlığı’ndan kiraladığı bu yerlerin kira süresinin uzatılmasını ve böylelikle de bu tesislere yatırım yapmak istiyorlar. Bu anlamda yasa ile yapmış olduğumuz düzenlemede turizm yatırımcılarımıza bu yerler için 49 yıl yeniden süre verme imkanı getiriyoruz. Bu aslında turizm sektörünün geleceği için son derece hayati önemli bir düzenleme. Böylelikle turizm sektöründe  inşallah ümit ediyorum ki ikinci bir hamleyi de başlatan bir ilk adım olacak. Yine bu düzenlemede turizm yatırımcımız  isterse kullanmış olduğu bu yeri satın alabilecek.”

Yeni yatırım

Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, 1980’de başlayan 49 yıllık kiralama modellerinin 10 yıla yakın süresi olduğuna işaret etti ve şunları söyledi:

“Eskiyen oteller yeni yatırım için önünü göremiyordu,” dedi. Bayındır, bu nedenle kira süresi azalan otellerin de bir yenileme, satın alma sürecinde olduğunu ancak önlerini göremedikleri için bu kararları ertelediklerini ifade etti. Bayındır, “Yapılması gereken bir düzenlemeydi. Faydalı oldu.”

"Banka kredi vermiyor"

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı ise, yapılan düzenlemeyle birlikte sektörün önemli bir sorununun çözüleceğini bildirdi.

Yağcı, süresi azalan tesislerin bankadan kredi almakta bile zorlandığını vurgulayarak, “Bankalar, süresinin dolmasına az vakit kaldığı için kredi vermekte tereddüt ediyordu. Ayrıca tesis sahibi önünü görecek adımlar atamıyordu. Sevindirici bir karar oldu. Ancak yatırımcının ödeyebileceği makul rakamlarla sağlanması lazım” dedi.

"Belediye alanları da olsun"

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, sektörün bu düzenlemeyi uzun yıllardır beklediğini belirtirken, özellikle Bodrum bölgesinde kira süresi dolan ve dolmak üzere olan tesislerin bulunduğunu söyledi. Bu tesislerin sayısının tahmini olarak 509 olduğunu anlatan İşler, konuyla ilgili daha önceki bakanlara da sorunlarını ilettiklerini bildirdi.

İşler, sözlerine şöyle devametti:

“Bu TÜROFED olarak ciddi bir önerimizdi. En son Milli emlak Müdürlüğü’yle de bir görüşme yaparak, nasıl olabileceğini konuştuk. Maliye, Turizm ve Orman olmak üzere  üç bakanlıktan kiralanan tesisler var. Düzenlemenin içinde özel idare ve belediyeden kiralanan alanlar yok ancak onların da olmasını istiyoruz.”

Milliyet