Trakya Bağ Rotası'na yılın turizm ödülü

Trakya Turizm İşletmecileri Derneği'nce geliştirilen Trakya Bağ Rotası Projesi yılın turizm ödülüne layık görüldü.


Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Çebi, geliştirdikleri Trakya Bağ Rotası Projesi'nin yılın turizm ödülü dalında birinciliğe layık görüldüğünü söyledi.

Orhan Çebi, Kalkınma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yaşayan Şehirler Platformu'nun eşgüdümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nin işbirliğiyle değerlerini ve ürünlerini koruyup katma değere dönüştürebilen, yerelden kalkınma hamleleri geliştirip uygulayabilen, kendini iyi tanıtıp farkındalık yaratıp yaşayan kentler oluşturmayı hedefleyen Yaşayan Şehirler Projesi'nin yılın turizm ödülü dalında önemli bir başarı elde ettiklerini ifade etti.

Trakya'ya gelen turistlerin bağları da ziyaret etmesi ve turizm potansiyelinin artırılması için geliştirilen projenin yılın turizm ödülü dalında birinciliğe layık görüldüğünü anlatan Çebi şöyle konuştu:

Trakya Bağ Rotası Trakya Kalkınma Ajansı'nın verdiği destekle yaşam bulan bir proje oldu. Trakya'da butik üretim yapan bağlar bir rota üzerinde buluşturularak bir turizm destinasyonu oluşturuldu."

Trakya'da bağcılık faaliyetinin önemli olduğunu ifade eden Çebi, Trakya Bağ Rotası Projesi sayesinde yöreye gelen turistlerin sayısının arttığını söyledi.

Trakya'da turizm potansiyelini artırmak için çalıştıklarını ifade eden Çebi şunları söyledi:

"Tekirdağ'ın tarihi noktalarını bir araya getirerek bir bağ yolu projesini oluşturduk. Bundan turizmciler olarak kazançlı çıktık. Trakya'ya daha fazla turist çekmeyi başardık. Bu anlamda Türkiye'nin ilk rotası olan Trakya Bağ Rotası, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yoğun ilgi görüyor. Bağ Bozumu döneminde yaklaşık 5 bin misafiri Trakya Bağ Rotası'nda ağırladık. Rota içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin butik otel ve restoran yatırımları devam ediyor."

Milliyet