Tunus'ta turizm sektörü büyüyor

Tunus'ta bu yıl eylül ayının sonuna kadar 3,3 milyonu Arap ülkelerinden, 2,5 milyonu Avrupa ülkelerinden olmak üzere toplam 5,8 milyon turist ağırlandığı, turizmden 890 milyon dolar gelir elde edildiği açıklandı.


Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, ülkesinde bu yıl eylül ayının sonuna kadar 3,3 milyonu Arap ülkelerinden 2,5 milyonu Avrupa ülkelerinden olmak üzere toplam 5,8 milyon turist ağırlandığını, turizm sektöründen yaklaşık 890 milyon dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Şahid, Tunus'ta düzenlenen ve Arap ülkelerinden heyetler, bankalar, turizm uzmanları ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı Arap-Tunus Turizm Yatırım Forumu'nda konuştu.

Yabancı turistleri hedef alan 2015'teki terör saldırılarının ardından Tunus turizminin yeniden yükselişe geçtiğine işaret eden Şahid, şöyle konuştu

"Tunus'u eylül ayı sonuna kadar 3,3 milyonu Arap ülkelerinden 2,5 milyonu Avrupa ülkelerinden 5,8 milyon yabancı turist ziyaret etti. Turizmden yaklaşık 2,2 milyar dinar (yaklaşık 890 milyon dolar) değerinde gelir elde edildi."

Tunus Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 400 bin kişiyi istihdam eden turizm sektörü gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 12'sini oluşturuyor.

Ülkede, 2015 yılında başkentteki Bardo Müzesi ve Suse kentindeki bir otele dört ay arayla turistleri hedef alan iki saldırı düzenlenmiş, terör örgütü IŞİD'ın üstlendiği saldırılarda çoğu yabancı uyruklu 70'ten fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Bankası'nın verilerine göre Tunus'ta her on kişiden birine istihdam sağlayan turizm sektörü, söz konusu saldırıların ardından büyük darbe almıştı.

Bu yıl içinde İngiltere, Danimarka, Norveç, İzlanda, İsveç, Finlandiya ve Belçika, Tunus'a seyahat uyarısını kaldırmıştı.

Haberler.com