Turizm politikaları değişecek

Son dört gün içinde turizm eğitiminden geçtik. Uluslararası rekabet ortamında imaj ve marka değerimiz nerelere gidiyor?..


Kötü gidişi nasıl toparlayacağız?... Önce Turizm ve Tanıtma Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Çırağan Oteli’nde gazetelere kültür ve sanatta neler yapacaklarını anlattı (pazar günü de Marmaris’te bir paneldeydik). Bakan “Biz buna stratejik 3. hamle dönemine geçiş diyoruz,” dedi.

Turizmde bocalama nedenlerini hiç ‘siyasete’ bağlamadı. Ama yaşanan sıkıntıları iyice kavradığı anlaşılıyor. “Önümüzdeki günlerde de Hindistan’dan gelecek tur operatörlerinden oluşan yaklaşık 600 kişinin katılacağı Dalaman’da bir toplantı var. Oraya da bakanlık olarak katılacağız. Uzakdoğu Asya ile ilgili kapıları açmaya gayret edeceğiz” dedi. Bakan Kurtulmuş ikinci hedeflerinin de ürün çeşitlendirmesi olduğuna dikkat çekerek “Sadece deniz, kum, güneş turizminin ötesinde, sağlık, spor, inanç, doğa, kış turizmimiz gibi çeşitli alanlardaki ürünlerimizi çeşitlendireceğiz” diye vurguladı. Konuşmasında ‘makul’ değerlendirmeler ve açılımlar yaptı. ANAP’lı Mustafa Taşar’dan sonra 1-3 Kasım tarihlerinde 3. Turizm Şûrası’nı toplayacaklarını, bu kez ulusal bir turizm politikası oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Bütün turizm bileşenlerinin fikir ve düşünceleri de göz önüne alınarak şûrada işlenmesi yararlı olacak 13 komisyon başlığı belirlenmiş. Komisyonda toplam 333 üye, 28 raportörün 1400 saatlik çalışması ile 75 sayfa öneri metni ve 185 tebliğ başvurusu yapılmış. (Bakan Kurtulmuş, 2017’de turist sayısının 30 milyon, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise turizm gelirinin 24-25 milyar dolar dolayında gerçekleşeceği tahmininde bulundu.)

Bakan soruları iyi niyetle yanıtladı; turizmle ilgili rakamların kendilerine iyi geldiğini, turizm sektörünün küresel ekonomiden daha hızlı büyüdüğünü, turizmin yanında kültür politikalarını güçlendireceklerini söyleyerek, ‘Siyasetin dili başka, turizmin dili başka’ dedi.

İSTANBUL KÜLTÜRÜ

“Bizim Arap turist çekme gibi bir amacımız yok,” diyen Bakan “İstanbul’un kültürünü korumak için İstanbul Kurultayı düzenleyeceklerini ifade ederek gözde yerleri Kapadokya, Muğla, Aydın, Şanlıurfa olarak sıraladı, yerel yönetimlerin turizme nasıl katkı sağlayacağı konusunda çalıştıklarını belirterek bir sitemini de aktardı: “Bakanlık bütçemiz, genel bütçe içinde binde 5 paya sahip; iyileştirilmesi gerekir.” Bakan Kurtulmuş ayrıca şu açıklamalarda da bulundu.

“Kazdağları’nda maden arama çalışmalarına dönük eleştirilere katılıyorum. İçişleri Bakanlığı’nın, belediye başkanlarının yurtdışına çıkışlarının denetim altında tutulmasına (çünkü aylarca yurt dışında kalan var) katılmakla birlikte, İçişleri Bakanlığı ile konuyu görüşeceğim. 18 antik kentte kazı işlemi yapmamız gerekiyor. İstanbul’da 500’ün üzerinde türbe var. Onarılan çeşmelerden su akıtabiliriz. AKM’yi yenilemeye başlıyoruz. Çin Devlet Başkanı ile 2 milyon turist gönderilmesi için görüşmeler yaptık. Dil sorun olacak gibi... Türkiyede 135 kişi Çince biliyor.”

Yalçın Bayer / Hürriyet