Türk gazeteciler 1.800 yıllık Dongyang'ı gezdi

İpek Yolu'nda Çin-Üreten Çin etkinliğinin sekizinci gününde Türk medya temsilcileri, Çin'in ünlü turizm kentlerinden Dongyang'da tarihi ve turistik yerleri gezdi.


Zhejiang Eyaleti!nin merkezinde olan Dongyang'ta konukların ilk durağı Ming ve Qing hanedanlığı dönemlerinden kalma yapı gruplarından oluşan tarihi Lu Köşkü oldu. Dongyang kentinin doğu kapısında yer alan Lu Köşkü 1456-1462 yıllarında yapıldı. Çin'de halk arasında söylenen "kuzeyde Yasak Kent, güneyde Lu Köşkü" sözü, köşkün önemini belirtiyor. Lu Köşkü, antik yapı uzmanlarınca uluslararası niteliğe en çok sahip Doğu köşkü olarak adlandırılıyor.

Lu Köşkü 1988 yılındaÇin  Ulusal Arkeolojik Yapıları Koruma Listesi'ne ve 2008 yılında Çin Ulusal Maddi Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girdi. Lu Köşkü girişindeki anıt kapılarda, kuşaklar boyu köşkün sahibi olan Lu ailesi fertlerinin isimleri yer alıyor. Lu Köşkü, diğer güneydeki ev ve konaklardan farklı olarak, kuzeydeki yapılar gibi gizemli bir yapısal düzene ve etkileyici süslemelerle bezeli.

Çin Uluslararası Radyosu ve Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nce düzenlenen etkinlik kapsamında misafirler, daha sonra yeniden inşa edilen meşhur Yuanmingyuan Sarayı'nı gezdi.

Qing Hanedanlığı'nda altı nesil boyunca imparatorların ülkenin tüm gücünü kullanarak 150 yılda inşa ettiği Yuanmingyuan Sarayı, 1860 yılında İngiliz-Fransız askerler tarafından yıkıldı. Hengdian Grubu Kurucusu Xu Wenrong, yurtseverliği ve sorumluluğu ile o güzel sarayı ve manzarasını 5 yıl içinde yeniden canlandırdı. Bire bir ölçülerde yapılan bu yeni saray, orjinaline yüzde 84 oranında benzemektedir. 105 bahçesi olan yeni sarayın kurulu olduğu alanda, Batı ve Çin kültürleri bir arada yer alıyor.

CRI