"Türkiye'nin ana turizm pazarı Rusya"

Bu yıl 3 milyon 333 bin turist ile Türkiye'ye turist gönderen ülkeler sıralamasında birinci olan Rusya'yla ilgili olarak iyimser beklentiler yükseldi. 


Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Genel Sekreteri Hediye Güral Gür "2018'de Türkiye'nin ana turizm pazarının Rusya olması sürpriz olmaz," dedi. 2019'un Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı olarak 'Kültür ve Turizm' yılı olduğunu bildiren Gür, bunun önemli bir fırsat oluşturacağını ifade etti.

Rusya yeniden Türkiye'nin ana turizm pazarı haline geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre sekiz ayda 3 milyon 333 bin turist ile Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında birinciliğe oturan Rusya pazarıyla ilgili turizmcilerin geleceğe yönelik beklentileri de yüksek düzeyde.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Genel Sekreteri Hediye Güral Gür, Antalya'da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Turizm Çalışma Grubu'nun XI. Toplantısının ardından bu pazardan beklentileri değerlendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Rus Turizm otoriteleri ile ilişkileri en üst seviyeye taşıdığını belirten Gür "Artık Rusya-Türkiye turizm hacminin rahatlıkla geliştirilebileceği bir gerçek," dedi.

"Şimdiden planlama gerekiyor"

2019 yılının Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı olarak 'Kültür ve Turizm' yılı olduğuna işaret eden Gür, sözlerini "Bu fırsatı değerlendirmemiz, yapılacak etkinlikleri şimdiden planlamamız son derece önem taşıyor. Netice olarak 2018 yılında da Türkiye'nin ana turizm pazarının Rusya olması bir sürpriz olmaz," diye sürdürdü.

İki ülke arasında karşılıklı otel yatırımları, başta kongre ve sağlık olmak üzere diğer turizm çeşitlerindeki potansiyelin kullanılması, stajyer değişimi konularında önerilerinin de olumlu karşılandığını belirten Gür "Bu konuda bizlerin de, başta turizmi çeşitlendirmek ve pazara farklı alternatiflerin sunulması için yapması gereken çalışmalar var," şeklinde konuştu.

Gür, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması çalışmaları sürerken şimdilik e-vize projesinin devreye alınmasının beklendiğine işaret etti.

Gür, Rusya'dan gelen turist sayısının 2014 yılında 4 milyon 479 bin kişiyle rekora ulaştığını, 2015 yılında bu rakamın 3 milyon 649 bine, 2016 yılında da 866 bine gerilediğine işaret etti.

Gür, bu yıl yeniden sıçrama olduğuna, geçen yılın sekiz ayında 336 nin Rus turist gelirken bu yıl sekiz ayda sayının 3 milyon 333 bine yükseldiğine dikkati çekti.