Yunan adalarına feribot yasağı kalktı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Yunanistan Denizcilik Bakanı Kouroumplis ile görüşmesinin ardından Yunan adalarına feribot yasağının kalktığını açıkladı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiyotis Kouroumplis ile görüşmesine  ilişkin olarak şunları söyledi:

"Müzakere olumlu geçti. İki konu var. Biri yolcu feribotlarının  bugünden itibaren çalışıp çalışmamasıydı. İki taraf olarak dedik ki bunlar  insanımız için önemli. İki ülkenin ticareti, turizmi ve ekonomisi için önemli. Bu  süreci devam ettirelim, bugünden sonra da yolcu feribotları çalışmaya devam edecekler. Yasak uygulanmayacak,"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yunanistan Denizcilik Bakanı Kouroumplis ile başkent Atina'da  yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere bilgi verdi.

Müzakerenin olumlu geçtiğini ifade eden Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki konu var. Biri,  yolcu feribotlarının bugünden itibaren çalışıp çalışmamasıydı. İki taraf olarak dedik ki, 'bunlar insanımız için önemli. İki ülkenin ticareti turizmi ve ekonomisi için önemli. Bu süreci devam ettirelim.' Bugünden sonra da yolcu  feribotları çalışmaya devam edecekler. Yasak uygulanmayacak."

24 metrenin altındaki ticari yatların Yunan adalarına çıkışına ilişkin  25 Eylülden itibaren konan yasağın devam edeceğini bildiren Arslan, şunları  ifade etti:

"Ahşap teknelerimizin yine turizm amaçlı taşımalarına gelince de  teknik heyetlerimiz, hemen gelecek hafta Türkiye’de bir araya gelecekler.  Bununla ilgili de hemen altyapı çalışmalarımızı yapacağız. Amacımız, onunla ilgili de problemi ortadan kaldırmak. Onu da devam ettirmek istiyoruz. Ancak  onunla ilgili teknik ekipler gerekli çalışmayı yapacaklar. Mevzuat olarak  prosedürü uygun hale getirecekler. Biz de iki bakan olarak bu konuyu çözmüş olacağız."

"Türkiye beyaz bayrak ülkesi olmayı kaybetme riskini alamayacak"

 Ahmet Arslan, iki ülkenin ticareti, ekonomisi ve turizmi açısından  seferlerin önemli olduğunu, yine de Türkiye'nin Beyaz bayrak  ülkesi olmayı kaybetme riskini alamayacağını söyledi.

Arslan, şunları kayd
etti:

"Elbette ki iki ülke ilişkileri çok önemli, ticareti,  ekonomisi önemli. Ancak Beyaz Bayrak sadece Türkiye ile Yunanistan arasında  uygulanan bir mevzuat değil. Bütün dünyadaki teknelerimizin muhatap olacakları  muamelenin belirleyicisi olan bir prestij göstergesi. Beyaz Bayrak ülkesiyken, en  üst seviyede muamele görüyorken, riske etme şansımız yok."

Yunanistan tarafından tutulan teknelere ilişkin itiraz süreçlerinin  devam ettiğini belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Değerli bakanımızın, geçmiş uygulamaları da,  bugünkü uygulamaları da iyi niyetini ortaya koyuyor. Zaten Paris Memorandumu  kapsamında tutuklama listesine girdikten sonra itiraz mekanizmaları  çalışabiliyor. O itiraz mekanizmaları işliyor. Tekrar incelenecek zaten.  Yunanistan tarafından da iyi niyetli bir yaklaşım var."