2017 gastronomiyle dolu dolu geçti

2017 yılı gastronomi etkinlikleriyle hiç olmadığı kadar dolu dolu geçti.


Türkiye'nin mutfak kültürü ve yeme-içme konusundaki değerlerinin turizme katkılarının tartışılacağı 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi de 7-9 Aralıkta İzmir'de gerçekleştirilecek.

Travel Turkey İzmir 2017 Turizm Fuarı ile eş zamanlı olarak, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle Fuarİzmir'de düzenlenen kongre; turizmcileri, şefleri, akademisyenleri ve fikir önderlerini bir araya getiriyor.

Kongrenin gerçekleşmesine büyük emek veren İzmirli deneyimli turizmci, TÜRSAB Gastronomi Turizmi Komite Başkanı Hande Arslanalp, hedeflerinin "Bölgesel turizmi geliştirmek için gastronomi kültüründen nasıl daha fazla yararlanılabileceğinin yollarını araştırmak, çözüm yolları üretmek" olduğunu söylüyor.

Kongrelerin en lezzetlisi

Arslanalp'e göre her kent, her bölge öncelikle kimliğini yansıtan mutfak kültürüne sahip çıkmalı.

Mesela İzmir söz konusu olduğunda "Çok kültürlü yapısını yansıtan Sefarad, Levanten, Türk ve Rumların yemek geleneklerinin karması olan gastronomik miras canlandırılmalı, kentin markası olmalı," diyor.

"Gastronomi turizminde Türkiye'nin yeri", "Gastronomi turizminin oluşturulması ve pazarlanması", "Sürdürülebilir gastronomi turizminde UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağı'na giren kentlerin, festivallerin, rehberlerin, yerel lokantaların ve şeflerin rolü" tartışılacak konular arasında.

Kongreye İtalya'nın en önemli turizmi duraklarından ve "slow food"un merkezi olan Torino da konuk kent olarak katılıyor. Ayrıca Edirne, Gaziantep, Hatay ve Kastamonu belediyelerinin katkılarıyla yöresel lezzetlerinin sunumları da gerçekleştirilecek.

Bağ-şarap ve zeytinyağı rotaları ve sokak lezzetlerinin gastronomi turizmine katkıları da gündeme geliyor.

Umarım 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi beklentileri karşılayan bir buluşma olur.

Müge akgün / Hürriyet