AFAD'tan otel personeline deprem eğitimi

TÜROB-AFAD işbirliğiyle otel çalışanlarına yönelik olarak deprem sırasında alınacak tedbirleri kapsayan Acil Durum Farkındalık Eğitimi yeniden başladı.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB)'nin iş birliğiyle otel çalışanlarına, deprem sırasında alınacak tedbirleri kapsayan acil durum farkındalık eğitimi verildi.

Hilton İstanbul Bosphorus Hotel'de verilen eğitim nedeniyle düzenlen toplantıda konuşan TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayırdır, depremin ne zaman ve nasıl olacağının bilinmediğini ifade etti ve Türkiye'nin bulunduğu coğrafya sebebiyle doğal afetlere açık olduğunu söyledi.

İstanbul'da deprem riskinin yüksek olduğunu bildiren Bayındır, sözlerine şöyle devam etti:

"Yakın zamanda, ülkemizin sahil şeridinde ve komşularımızda meydana gelen depremlerle maalesef deprem hadisesinin önemini bir kez daha hatırladık. Olası riskleri en aza indirmek adına AFAD ve birliğimiz arasında iş birliği başlatmıştık. Bu iş birliğiyle 2013 ile 2015 yılları arasında otellerde çalışan 5 binin üzerindeki personele yönelik 'Acil Durum Farkındalık Eğitimi' projesi kapsamında temel farkındalık eğitimleri verildi. Toplamda 10 bin otel çalışanına deprem eğitiminin verilmesi hedefleniyor."

Bu eğitimle çalışanların deprem bilincini artırmak, oluşacak zararlar ve kayıplar konusunda farkındalık oluşturmak ve önlem alınmasını teşvik etmek istediklerini söyleyen Bayındır, bunun başlangıç olduğunu, devam edecek kapsamlı eğitimlerle otel çalışanlarının birer AFAD gönüllüsü olma yolunda ilerleyeceğini bildirdi.