Akay Grup son proesi için 400 milyon euro kredi arıyor

Akay Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turizmci Akay Okudur, Antalya’da gerçekleştirmeyi öngördükleri proje için 400 milyon euro yatırım kredisi arıyor.


Kendisini Bağdat Hanedanı ve Bağdat Valisi İbrahim Ağazade Paşa'nın oğlu Osman Ağazade’nin oğlu olarak tanıtan Akay Şirketler Grubu Başkanı Akay Okudur, yarım asırdan fazla turizm sektöründe faaliyet gösterdiğini, Türk turizminin bugünkü konuma gelmesinde kendisinin çok büyük çabası olduğunu bildirdi.

Antalya’da 1 milyon metrekare alan üzerinde, içinde beş yıldızlı 5 bin yataklı oteller, 5 bin 500 kişilik yurtları olan üniversite, yılda 1.5 milyon yabancı hastanın tedavi görebileceği 1.000 yataklı hastane, bin kişilik kongre merkezi, AVM’ler, restoranlar, villalar, tiyatro, golf, futbol, basketbol gibi spor tesisleri ile yeşil alanlar ve göllerin de yer alacağı ve yaklaşık 25 bin kişinin yaşayıp çalışacağı çok büyük bir kompleks kurmak istediğini anlatan Akay Okudur, Dünya gazetesinden Fikri Cinokur'a Denizkent Turizm, Ticaret, Sağlık, Eğitim, Marina ve Eğlence Merkezi Projesi'ni gerçekleştirmek için yatırım kredisi aradığını söyledi.

Projenin yaklaşık 400 milyon euro olduğunu söyleyen Okudur, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’dan da kredi konusuyla ilgili olarak bilgi aldığını kaydetti. Okudur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antalya’ya 12 milyon turist geliyor. Bu hastanelerde 1.5 milyon yabancı turistin tedavi görmesi öngörülüyor. İçinde 220 adet lüks villa bulunacak ve kendi enerjisini güneşten üretecek. Ambulans helikopterler olacak. Bu proje gerçekleşirse katma değeri çok yüksek olacak.”

Antalya’ya yeni cazibe merkezi

Yatırım kredisi bulup projeyi gerçekleştirmesi halinde Antalya’da yeni bir cazibe merkezi yaratacağına işaret eden Okudur, Türkiye ve Antalya’da ilkleri de gerçekleştirdiğini söyledi.

Türk turizmini 1960’lı yıllardan itibaren sırtladıklarını belirten Okudur, şöyle konuştu:

“Şimdi herkes turizmci oldu. Hatta taksiciler bile turizmci. Herkes turizmci diye kart bastırıyor. Turizmci olmak için Bakanlıktan Turizm Belgesi almak gerekir. Herkesin turizmci olması Antalya’nın da turizm merkezi olduğunu gösteriyor. Otellerde çalışanların yarısı bizim şirketlerde çalışmıştır. Yani turizmcileri de yetiştirdik.”