Bankalardan sektöre 61,4 milyar TL kaynak

Bankaların turizm sektörüne kullandırdığı toplam nakdi kredinin miktarı son beş yılda yüzde 282 artarak 61,4 milyar lira oldu.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun verilerine göre Eylül 2016'nın sonunda 49 milyar 771 milyon lira olan Türk bankacılık sektörünün turizm alanında kullandırdığı kredinin miktarı 30 Eylül 2017 itibarıyla 61 milyar 353 milyon liraya yükseldi.

Turizm sektörüne kullandırılan kredilerdeki artış, yıllık olarak yüzde 23,3'e ulaştı. Son beş yıllık dönemde ise turizm kredilerindeki artış yüzde 282 oldu. Bu arada, kredi hacmi Eylül 2012'de 16,1 miyar lira düzeyindeydi.

Turizm sektörüne kullandırılan kredilerde 24 milyar 369 milyon liralık hacimle İstanbul ilk sırada yer alırken İstanbul'u yaklaşık 17 milyar 603 milyon lira ile Antalya, 4 milyar 741 milyon lira ile Ankara, 2 milyar 594 milyon lira ile Muğla ve 1 milyar 109 milyon lira ile İzmir takip etti.

Turizm kredilerinde en fazla artış Hakkari'de

Son bir yıllık dönemde turizm sektöründe kullanılan kredilerde en fazla artış yüzde 494,5 ile Hakkari'de gerçekleşti. Hakkari'yi yüzde 163,2 artışla Kilis, yüzde 143,8 artışla Rize, yüzde 140,9 artışla Adıyaman takip etti.

İş Bankası Gen. Md. Yrd Şencan: Sektöre kullandırdığımız nakdi kredi miktarı 7 milyar TL'yi buluyor

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan, sektöre kullandırdıkları nakdi kredi miktarının 7 milyar TL'yi bulduğunu bildirdi ve"Turizm firmalarımıza, gelirlerinin yoğun olduğu sezon içi dönemlere göre ayarlanabilen esnek geri ödeme seçenekleri sunuyoruz." dedi.

"Turizme 3 milyar dolar kaynak sağladık"

DenizBank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aydoğdu da DenizBank Finansal Hizmetler Grubu olarak turizm sektörüne aktardıkları 3 milyar dolar kaynakla sektörün tüm bileşenleriyle iç içe geçirdikleri dönemin hassasiyetlerini birlikte yaşamaya devam ettiklerini söyledi.

"Turizm ülkemiz ve bankamız için öncelikli sektör"

Ziraat Bankası Kurumsal Şube Bankacılığı Grup Başkanı Battal Arslan ise şunları söyledi:

"Bugüne kadar sektöre 4 milyar dolar civarında finansman sağladık. Ülkemizin cari açığının azalmasına katkı sağlayan, yüksek istihdam yaratan ve yerli ham madde kullanımının maksimum düzeyde olduğu, ülkemiz ve bankamız açısından öncelikli sektör olan turizm sektörüne Ziraat Bankası olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de özel önem verip destekleyeceğimizi ifade ederiz."

Dünya