Başaran Ulusoy başkanlık yarışından çekildi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanlığını 1999 yılından beri sürdüren Başaran Ulusoy, yeni dönemde yönetim kurulu üyeliği için aday olmayacağını açıkladı.


Ulusoy, bir süre önce  başkanlık için aday olacağını söylemişti. Ulusoy, yeni dönemde başkan adaylığından vazgeçtiğini, TÜRSAB'ın internet sitesinde yer alan bir açıklama ile duyurdu.

Ulusoy'un çekilmesi ile birlikte TÜRSAB Başkan adaylığı için Firuz Bağlıkaya'nın ismi öne çıktı. Ancak Genel Kurul'a kadar başka bir aday çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmiyor. 

"KABULLENME SINIRIMI AŞTIM"

Uzun bir açıklama ile yeniden aday olmayacağını bildiren Ulusoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"1983 yılında başlayan TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeliğim günümüze kadar muhtelif zaman aralıkları ile süre geldi ve 1999 yılından bu yana geçen onsekiz yıllık süre içerisinde de Yönetim Kurulu Başkanı olarak sizlere, sektöre ve Birliğe hizmet vermeye devam ettim. İfade etmeliyim ki benim için her anı büyük bir onur ve keyif dolu olan bu uzun zaman dilimi, daima hayatımın en özel bölümünde muhafaza edilecektir. Ancak camiamızda artık kavgaya, kine ve bölünmeye gönlüm razı gelmiyor. Zira devir, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etme, kenetlenme devridir. Ancak yaşadığımız ve hiç alışık olmadığımız bu gergin süreç şahsım üzerine kurgulanarak devam ettirildiğinden ömrünün büyük bir bölümünü bu sektöre ve Birliğimize hizmet ederek geçiren bir büyüğünüz olarak kabullenme sınırımı aşmış bulunmaktadır. Bu nedenle Birliğin 23. görev dönemi yönetim kurulu üyeliği adaylığından çekildiğimi bilgilerinize sunuyorum."

BAŞARAN ULUSOY KİMDİR?

1949 yılında Trabzon’da doğdu, 1970 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Turizm sektöründen önce inşaat, taşıma, ulaşım, sigorta gibi bir dizi sektörde faaliyet gösteren Ulusoy, 1981 yılında TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Muhasip Üye olarak görev yaptı. 1991-93 döneminde TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldi, 3 dönem aradan sonra 1999’da yeniden Başkan oldu.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

Halen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Danışma Kurulu, SKAL International Klüp, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ve DEİK’in Yönetim Kurulu Üyesi olan Ulusoy; TOBB Turizm Sektörü Meclis Başkanı, UKTAŞ (Uluslararası Kongre Sarayı Tesisleri İşletmeciliği), Efes Kongre Merkezi-Kuşadası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yürütüyor.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı 18 yıl sürdüren Ulusoy evli, iki çocuk ve dört torun sahibi.