Çin 2020'ye kadar turizm yatırımlarına 300 milyar dolar harcayacak

Çin, 2020'ye turizme yatırımlarına 2 trilyon Yuan (yaklaşık 300 milyar dolar), toplam turizm harcamalarının ise 7 trilyon Yuan (Yaklaşık 1 trilyon dolar) olmasını öngörüyor.


Çin Devlet Turizm Yönetimi, turizmin geliştirilmesine ve bu alanda gelirin artırılmasına yönelik bir dizi büyük proje başlatacağını açıkladı.

Açıklanan 2020 hedeflerinde turizme yatırımın 2 trilyon yuana (yaklaşık 300 milyar dolar), turizm harcamalarının ise 7 trilyon yuan (Yaklaşık 1 trilyon dolar) öngörülüyor.

Buna göre Çin’in 2020’deki bugünkü dünya toplam turizm gelirine yakın para harcayacak.

Çin Devlet Turizm Yönetimi’nin 2020 hedefinde turizmin milli ekonomideki payının yüzde 10’u aşması öngörülüyor.

Çin’in 2020 turizm hedeflerinin açıklandığı raporda son yıllarda Çin’deki sosyal ve ekonomik kalkınmanın hızlanmasıyla birlikte turizmin halkın günlük yaşamının önemli bir parçası haline geldiği, Çin’in, “kitle turizmi” çağına girdiği belirtiliyor.

Raporda halkın gezi ihtiyaçlarını etkin şekilde karşılamak için bir dizi önemli projenin başlatılacağı, böylece çağdaş turizm sisteminin oluşturulacağına işaret ediliyor.

Hedeflerde yer alan projelerin uygulanması, mevcut arz-talep dengesizliğini gidermeyi amaçladığı, yurttaşların turizm bilincinin artırılmasına önemli katkı sağlayabilen bin turistik tesis kurulacağı belirtiliyor.

İstihdam 50 milyonu aşacak

Çin Devlet Turizm Yönetimi’nin 2020 yılına kadar sektöre yapacağı 2 trilyon yuanlık yatırımlarla sektörde istihdam edilen toplam kişi sayısının 50 milyonu aşacağı ifade ediliyor.

Her yıl 2 milyon kişinin turizm sektöründe iş fırsatını buldukları için yoksulluktan kurtarılacağı kaydedilen açıklamada, tüm bunların turizmin milli ekonomiyi güçlendiren önemli bir unsur olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca, Çin Devlet Turizm Yönetimi’nin önümüzdeki günlerde kamuya yönelik hizmet, önemli turistik mekânların yapılandırılması, turizme dayalı yoksullukla mücadele, kızıl turizm gibi bir dizi önemli projeyi başlatacağını kaydedildi. Söz konusu projelerin altyapı tesislerine odaklanacağına işaret edilen açıklamada, özel sermayenin kamu turizmine katılımını da pekiştireceği belirtildi.

CRI