Doğuş’tan yatçılıkta yeni bir adım daha

Deniz taşımacılığında geçen yılın ilk önemli haberi Doğuş’tan gelmişti. Doğuş Holding’ten denizde ikinci adım: Fransız yat bakım şirketini satın aldı.


Deniz taşımacılığında geçen yılın ilk önemli haberi Doğuş Holding’den gelmişti.

Yunanistan, Hırvatistan gibi Akdeniz çanağı ülkelerinde liman işleten Doğuş Grubu, dünyanın önde gelen süper yat bakım tesislerinin de içinde yer aldığı İspanya’daki Marina Barcelona 92'nin, yani bir başka deyişle MB 92’nin yüzde 70’ini satın alarak şirketin ana hissedarı olmuştu.

 220 metre uzunluğundaki süper lüks yatlara hizmet verecek kapasitedeki MB 92, hem Akdeniz’de hem Atlantik kıyılarındaki en büyük marina. Doğuş Grubu’nun MB92 için ödediği tutarın 80 milyon euro civarında olduğu konuşulmuştu.

Doğuş’un ana ortak olduğu MB 92, rotasını şimdi Fransa’ya çevirdi.

Yüzde 75’ini satın aldı

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in bildirdiğine göre yönetim kurulu başkanı Ferit Şahenk olan Doğuş Grubu, birkaç hafta önce Monaco’da düzenlenen yat fuarında sessiz sedasız bir imza attı. Doğuş, Fransa’nın en hızlı büyüyen süperyat bakım tesisi Compositework’ün yüzde 75’ini satın aldı. Fransız şirketteki geri kalan yüzde 25’lik hisse kurucularının elinde kaldı.

İki tersanede 150 kişi çalışıyor

Fransa’nın güneyindeki Marsilya şehrine yakın 35 bin nüfuslu La Ciotat'ta kurulan Supercomposite’in iki farklı tesisi var. Bunlardan biri La Ciotat Limanı’ndaki kompleks. Şirketin merkezinin de bulunduğu bu komplekste özellikle ultra lüks yatların tamir ve bakımları gerçekleştirilıyor. Tesiste helikopter pistinin yer almasu dikkat çekiyor.

İkinci tesis ise Fransa’nın batısındaki La Rochelle şehrinde yer alıyor. Bu tesiste ise 176 metreye varan yat, tekne gibi deniz taşıtlarının bakımı yapılabiliyor. Şirkette 150 kişi çalışıyor.

Yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmeye devam edecek olan şirketin kurucusu ve Ben Mennem,  konuyla ilgili olarak “Pazar büyüyor. Doğuş ödevlerini yaptı ve bunun iyi bir sektör olduğunu açıkça anlıyor," dedi.

Doğuş Grubu’nun Türkiye’de üç, Yunanistan’da dört, Hırvatistan’da ise üç marinası var. İspanya’da Barcelona ile deniz yatırımlarına devam eden, Karadağ’ı da yakından takip eden Doğuş’un patronu Şahenk, bu alanda coğrafyasına Fransa’yı ekleyerek daha da genişlemeyi öngörüyor.