"Gerçek bir Central Park'a ihtiyacımız var"

Eski İstanbul Orman Bölge Müdürü (Kürem-Der) Genel Başkanı Çebi "Gerçek bir Central Park'a ihtiyacımız var," dedi. 


Eski İstanbul Orman Bölge Müdürü, Küresel Isınmayla Mücadele Derneği (Kürem-Der) Genel Başkanı Faruk Çebi, son günlerde basına yansıyan "İstanbul, New York'taki Central Park'ın üç kat büyüklüğünde devasa yeşil alana kavuşuyor" haberiyle ilgili tartışmaları değerlendirdi.

Faruk Çebi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Özellikle sosyal medyada çok şey söylendi. Bilen de konuştu bilmeyen de. Elmalı Barajı'nın çevresindeki ormanların rekreasyon amacıyla halkın hizmetine açılması New York'taki Central Park'a benzetilerek kamuoyuna müjdelenmiştir. Yıllardır uygulanan sıradan bir ormancılık faaliyetiyle devasa yeşil alan oluşturuluyor gibi yanlış algı yaratılmak istenmiştir. Bundan dolayı da bilimsel gerçeklere uyulması halinde herkes tarafından alkışlanması gereken hizmet projesi ne yazıktır ki şov ve algıya kurban edilerek tartışmaya açılmıştır. Cumhurbaşkanımız tarafından dile getirilen İstanbul'a yapılan ihanetin zararlarını en aza indirebilecek kalıcı projelerin müjdesi sabırsızlıkla beklenilmektedir. Askeri alanlarda, Atatürk Havalimanı'nda ve yıllardır su havzalarında atıl bekletilen çıplak arazilerde gerçekten Central Park'a benzer devasa yeşil alanların yeniden oluşturulması mümkün iken algı yöntemiyle kolaycılığın tercih edilmesi şaşkınlık yaratmıştır. Gerek rant projeleriyle gerekse zorunlu yol ve ulaşım projeleriyle doğal yapısı aşırı bozulan İstanbul'da artık bıçak kemiğe dayanmıştır."

Sözlerini "Tıpkı Central Park gibi çevre değeri yüksek devasa büyüklükteki yaşam alanlarının ormanlık alanların dışında hızla oluşturulması kaçınılmaz olmuştur," diye sürdüren Çebi şöyle konuştu:

"Yol güzergâhı ağaçlandırılması, bedelsiz fidan dağıtılması veya mevcut ormanların rekreasyon hizmetlerine açılması gibi rutin projelerin şov ve algıyla olağanüstü abartılarak zaman kazanılması İstanbul ve İstanbullu'ya yapılabilecek en büyük kötülüktür."