Global Ports Holding’den Lizbon’a olağanüstü kruvaziyer terminali

Türkiye’nin küresel markası Global Ports Holding, ileri teknolojisi ve benzersiz tasarımı ile otoritelerin ‘olağanüstü’ olarak nitelendirdiği, Portekiz’in ikonik yapılarından birine imza attı.


Lizbon’da 10 Kasımda düzenlenen ödüllü yeni terminal binasının resmi açılış törenine Lizbon yerel yönetiminin yanısıra Portekiz hükümeti de en üst düzeyde ilgi gösterdi.

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulları Başkanı Mehmet Kutman, Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın ve Global üst yönetiminin hazır bulunduğu törene; Portekiz Başbakanı António Costa, Denizcilik Bakanı Ana Paula Vitorino ile Lizbon Belediye Başkanı Fernando Medina da katıldı.

14’ü kruvaziyer ve ikisi ticari olmak üzere 8 ülkede toplam 16 liman ile kruvaziyer liman işletmeciliğinin dünya lideri Global Ports Holding, uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi. Global Ports Holding bünyesinde yer alan Lizbon Kruvaziyer Limanı’nda inşa edilen yeni terminal binası tamamlanarak hizmete girdi. 24 milyon Euro’luk yatırımla iki yılda tamamlanan yeni terminal binası, kruvaziyer turizmde dünyanın en modern ve en etkileyici terminalleri arasında yer alıyor. Portekizli ünlü mimar João Luís Carrilho da Graça tarafından tasarlanan yeni terminalin odağında; şehirdeki sıkışıklığı önlemek amacı ile sürdürülebilirlik ve turistlerin sorunsuz dolaşımı yer alıyor. Yeni terminal, “limanda geminin kesintisiz bir uzantısını yaratma” ana fikriyle; yolcuların iniş ve binişi için mükemmel olanaklar sunuyor.

Eşsiz tasarımı kısa sürede bir ödül aldı bir ödül kazandırdı

Üstün teknolojisi ve etkileyici tasarımı ile otoritelerin ‘olağanüstü’ olarak nitelendirdiği yeni terminal, kısa sürede bir ödül aldı, bir diğerini ise Lizbon’a kazandırdı. GPH’ın hayata geçirdiği terminal, SIL Portekiz Real Estate 2017'de de “Best Rehabilitation Urban Project – En İyi Kentsel Rehabilitasyon Projesi” seçildi. Yeni terminal binası ayrıca, kente kazandırdığı yenilikçi değerlerle 2017 Wallpaper Magazine Design Awards'da Lizbon’a “Best City - En İyi Şehir” ödülünü kazandırdı.

Benzersiz olanaklarıyla Lizbon’a ivme kazandıracak

VIP yolcular ve mürettebat için özel hızlı kayıt avantajlarının da bulunduğu terminalde, yetkili makamların ofisleri ve idari birimler de yer alıyor. Güvenliğin de en üst seviyede sağlandığı yeni terminal binasında, iki adet tutma bagaj hattı ve yedi adet x-ray hattının yanı sıra ileri teknolojiye ait tüm güncel altyapılar da bulunuyor. Terminalde 80 otobüs ve taksi park yerlerinin yanı sıra 360 araçlık otopark da yer alıyor. İleri teknolojisi, konforlu, hızlı ve kaliteli hizmeti, cazip avantajları ve yüksek kapasitesi ile yeni terminalin, kruvaziyer turizmde geçen yıl 311 gemi ve 523 bin turisti ağırlayan Lizbon’a ivme kazandırması bekleniyor.