"Hedefimiz 30 milyon turist 30 milyar dolar gelir"

Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin gelecek dönem için hedefinin 30 milyon turist, 30 milyar dolar turizm geliri olduğunu bildirdi. 


Kültür ve Turizm Bakanı Numan kurtulmuş "Bu hedefe 2023'te ulaşmayı hedefliyorduk. Ama geçen seneki kriz biraz ayaklarımızdan çekti. Sonuçta çok da gecikmeden Türkiye bu hedefine ulaşacak inşallah. Bunun için nitelikli, daha çok para harcanan turizm alanlarını da artırmamız lazım," şeklinde konuştu.

Bakan Kurtulmuş, Muğla'nın Dalaman ilçesinde düzenlenen  Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu (TAFI)'nun olağan kongresine katıldıktan sonra gazetecilere Muğla'nın olağanüstü yüksek zenginliğe sahip bir il olduğunu, cennet gibi bir yerde olduklarını söyledi.

Kısa bir süre içinde Muğla ve Aydın'da turizmle ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini açıklayan Kurtulmuş, ilgili meslek kuruluşları, üniversiteler, araştırma merkezleri, ticaret odalarını bir araya getirip Muğla turizminin nasıl daha ileriye götürülebilir konusunda çalışma yürüteceklerini bildirdi.

Türkiye'nin turizmde hedeflerinin var olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin önümüzdeki dönemdeki hedefi 30 milyon turist ve 30 milyar dolar turizm geliridir. Bu hedefe 2023'te ulaşmayı hedefliyorduk. Ama geçen seneki kriz biraz ayaklarımızdan çekti. Ama sonuçta çok da gecikmeden Türkiye bu hedefine ulaşacak inşallah. Bunun için nitelikli, daha çok para harcanan turizm alanlarını da artırmamız lazım."

"İki alanda yoğunlaştık"

 Kültür ve Turizm Bakanı olduktan sonra stratejik olarak iki alanda yoğunlaştıklarını bildiren Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlardan birisi yeni kapılar açmak. Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya. Bunları toplasanız nüfusları itibarıyla neredeyse dünyanın yarısı ediyor. Önemli olan bu ülkelerin çok yeni bir orta sınıfı var. Mesela Hindistan'da 350 milyon orta sınıf var. Alım gücü çok yüksek. Harcama yapmaya hazır, çok seyahat etme niyetinde olan bir kitle. Dolayısıyla bundan Türkiye'nin istifade etmesi lazım. Bu yıl şu ana kadar 49 bin Hindistanlı turist gelmiş. Bunun yıl sonuna kadar 70 bin civarında olmasını tahmin ediyoruz. Ama yetmez. Bir zamanlar 131-132 bine kadar çıkmıştı. Türkiye belki milyonla ifade edilebilecek Hindistanlı turisti buraya getirebilir. Aynı şekilde belki milyonlarla ifade edilebilecek Çinli turisti Türkiye'ye getirebilir. Bunun için gayret etmemiz lazım. Pazar çeşitlendirmemizi yapacağız."

İkinci çalışmanın ise de ürün çeşitlendirmesi olduğunu anlan Kurtulmuş, sadece deniz, kum, güneş turizminin yetmediğini, Hindistanlılar da Çinliler de bunun dışında mesela kültürel turizmiyle ilgilendiğini söyledi.

Tarihi turizmle ilgilendiklerini, onun için de Türkiye'de muazzam bir zenginlik olduğuna değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Şu kıyılardaki antik şehirleri bir insan dolaşmaya kalksa her halde haftalarca sürer. Konya'sı başka bir güzellik, Mardin'i başka bir güzellik, Kapadokya'sı başka bir güzellik. Amasya'sı, Kastamonu'su, tarihi şehirleri Bursa'sı bütün bu eski Osmanlı'dan kalma şehirler bambaşka güzellikler. Bunlar Hindistanlıların, Çinlilerin arayıp da bulamayacağı güzellikler. İnşallah gayretle, ruhla, büyük bir motivasyonla bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bu zenginlikten Muğla da payını alacak inşallah."

Numan Kurtulmuş, turist getiren uçaklara yakıt desteğine ilişkin olarak şunları ifade etti:

"Uçak seferleriyle ilgili destek konusunda çalışıyoruz. Yeni destek paketi hazırladık, bitirdik. Maliye Bakanlığı ile son rötuşlarını yapacağız. Başbakanlığa sunacağız. Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor biliyorsunuz. O kararla da inşallah yeni desteklerimiz sürecek. Şunu söyleyeyim; ölü mevsimleri de kapsayacak, hatta ölü mevsimde getirenlere daha çok destek verecek bir model üzerinde çalıştık. Ayrıca grup sayısı çoğaldıkça verilecek desteklerin miktarı da artacak. Yine şimdiye kadar destek vermediğimiz diğer destinasyonlardan getirenler olursa onlara da destek vereceğiz. İyi bir çalışma oldu. Ümit ederim ki kısa süre içerisinde neticelendiririz."

Dünya