Hilton Hotels akıllı otel odası deniyor

Hilton Hotels, her misafirin tercihlerini tanıyıp kendini ona göre ayarlayan bir akıllı otel odası prototipini deniyor. Akıllı odaların  2019 yılından itibaren hizmet vermesi öngörülüyor.


Birçok yeni tekonoloji kullanıcıların belirli bir tecrübeyi kendi tercihlerine göre yaşayabilmesini sağlamaya başladı. Bu yeni eğilim netflix ve yatak odasındaki ışıkların ortalığı ne derece aydınlattıklarından, içinde bulunan mekanın dört duvarını nelerle süslendiğine kadar uzanabilir.

Evlerde yavaş yavaş yaygınlık kazana bu yeni uygulamalar, Hilton Hotels şirketinin planlarına göre artık otel odalarının anında gelen misafire göre bireyselleştirilmesini de sağlayacak.

Akıllı otel odaları konusundaki amaç, odaların gelen misafirin tercihlerini öğrenerek misafirin geldiği anda kendini ona göre ayarlaması, örneğin misafirinin tercih ettiği oda sıcaklığını seçmesi, ortalığı ona göre aydınlatması, misafirin tercihine göre netflix içeriği yüklemek, ya da minibarda sunulan içecekleri misafirin içecek alma tercihine göre doldurmak gibi unsurları kapsayacak.

Bunun için misafirlerin bu konudaki tercihleri rezervasyon sırasında Hilton Hotels´e bildirmesi yeterli olacak. Bu gibi bireysel tercihler mesela bir uygulama ile belirtilecek. Genel tercihler kaydedilip her yeni rezervasyonda yeniden bildirilmesi gereksiz olacak.