Jamie Oliver İstanbul'daki 5 restoranını kapattı

Çıplak Şef olarak tanınan ve Jamie’s Italian markasıyla bilinen Jamie Oliver, 32’nci restoranını 2013 yılının sonunda, İstanbul’da açmıştı.


Dünyaca ünlü markaların Türkiye’ye attıkları ilk adım nedense şaşalı olur… Tabiri caizse davul zurnanın eksik kaldığı etkinlikler, havai fişeklerle kutlanan partiler, onlarca gazetecinin katıldığı toplantılarla atılır işte o adımlar… Ama nedense hüsranla biten dönüşler sessiz olur, usulca gidilir, kimseye de haber verilmez…

İşte bunlardan biriydi İngiltere Kraliçesi’nin aşçısı olarak bilinen dünyaca ünlü İngiliz şef Jamie Oliver’ın gidişi. Hatırlayın; ‘Çıplak Şef’ olarak tanınan ve Jamie’s Italian markasıyla bilinen Jamie Oliver, 32’nci restoranını 2013 yılı sonunda İstanbul’da açmıştı.

Yeme-içme sektörünün önemli isimlerinden Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer ile Sezen Aksu’nun kardeşi Nihat Yıldırım ve Cem Uşaklı restoranın açılmasına önayak olmuştu. Türkiye’nin en gözde AVM’lerinden Zorlu’da açılan restoran zamanla borç batağına girmiş ve 2015’te iflas erteleme talep edilmişti. Süreç hiç de iyi geçmeyince İngiliz Şef, ekim ayının ilk günü Zorlu’daki restoranını kapatıp gitti.

İtalyan mutfağının babası

İstanbul’da bir şubesi bulunan İngiliz Şef Jamie’nin gidişi kolay oldu ama ustası daha yavaş bu konuda. Antonio Carluccio’dan bahsediyorum. Dünyanın en ünlü şeflerinden biri olan Carluccio, Jamie Oliver'ın ustası. Onu yetiştiren, bildiklerini öğreten kişi… Dünyanın farklı ülkelerine yayılmış Carluccio's adlı restoranları var. 65’inci şubesini 2012’de Türkiye’de açmıştı. Onun da tercihi lüks markalara ev sahipliği yapan Kanyon AVM olmuştu. Onun için ‘Godfather of Italian gastronomy’ diyorlar. Bir anlamda İtalyan mutfağının babası…

10 tane daha kuracaktı

İtalyan usta, Carluccio's adlı restoranlarının sayısını artırdı. Göktürk, Çiftehavuzlar, Akasya, Nişantaşı ve Atatürk Havalimanı şubelerini hizmete açtı. Sayı 6’ya ulaştı. Hedef 10 şubeyi daha hizmete almaktı fakat planlar tutmadı. Kepenkler inmeye başladı birer birer… Göktürk, Çiftehavuzlar, Akasya, Nişantaşı’nın ardından geçtiğimiz günlerde Kanyon AVM’deki şube de kapandı. Sadece Atatürk Havalimanı şubesi kaldı.

Dün akşam burayı aradım telefonla…

“Sıra sizde mi?” diye sordum…

“Galiba” diye yanıt aldım çalışandan…

“Ama şimdilik açığız” diye ekledi...

Jamie Oliver çırak ve genç; 42 yaşında… Tek bir şubesi vardı; kapatıp gitmesi kolay oldu…
Oliver’ın ustası Antonio Carluccio, 80’inde...
Altı şubesi vardı, bire indi…
Hepsini bir anda kapatıp gitmesi zaten zordu…
Teker teker kepenkleri indirdi...
Kim bilir?
Belki de bu nedenle en sona havalimanındaki restoranı bıraktı.

Kerim Ülker/Dünya