Kruvaziyer turizmine 30 dolar destek geldi

Ülkeye kruvaziyerle turist getiren acentalara verilecek olan desteğin ayrıntıları belli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Türkiye'ye kruvaziyerle turist getiren A grubu seyahat acentalarına yolcu başına 30 dolar teşvik verilmesine ilişkin desteğin başvuruları 2 Nisan 2018'e kadar alınacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan Ülkemize Kruvaziyer Gemi ile Turist Getiren A Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Kararın Uygulama Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdı.

Temmuz ayında alınan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda sağlanacak olan desteğin usul ve esaslarının belirlendiği tebliğte destekten en az 750 ve daha fazla yolcu taşıma kapasiteli kruvaziyerle Türkiye'ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarının yararlanacağına işaret edildi.

Tebliğte Türkiye'de kruvaziyer hizmeti veren limanlara, 26 Eylül 2017'den başlamak üzere 31 Aralık 2017'ye kadar 750 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentalarına getirdiği turist başına 30 dolar destek sağlanacağı bildirildi.

Başvurular 2 Nisana kadar alınacak

Tebliğe göre destek ödemesinden yararlanacak seyahat acentalarının her ay için ayrı ayrı olmak üzere 2 Nisan 2018 mesai bitimine kadar Bakanlık evrak kaydına girecek şekilde başvuracak.

Bakanlıkça gerçekleştirilen incelemelerde başvurunun usulüne uygun olmadığının tespit edilmesi halinde ilgili dosyalar gerekli düzeltmenin 30 gün içerisinde yapılması amacıyla seyahat acentasına iade edilecek ve bu süre içerisinde usulüne uygun olmayan başvurular, değerlendirmeye alınmayacak. Ayrıca yolcu sayılarına ilişkin beyanlarında tutarsızlık tespit edilmesi halinde de aynı işlemler gerçekleştirilecek.