Melia Hotels Türkiye yerine İran'ı seçti

Uluslararası otelcilik firması Melia, terör olaylarının en çok turizm sektörünü vurduğu Türkiye'nin yerine İran’ı tercih ettiği bildirildi.


İstanbul’daki terör olayları en çok turizm sektörünü vurdu. Özellikle beş yıldızlı otellerin doluluk oranlarındaki düşüş, ardından uluslararası markaların teker teker bazı operasyonlarını kapatma kararı sektörü olumsuz yönde etkiledi.

Alman Steigenberger, Amerikan Edition, dünya devi Hilton’un ParkSA otelleri hizmet vermeyi durdurdu, şubelerini kapattı. Aslında bu süreçten yatırım kararı alanlar da etkilendi. Bunlardan biri de İspanyol Melia Hotels...

Türkiye’de pek duyulmasa da Avrupa’nın en büyük turizm şirketlerinden biri Melia... Latin Amerika’dan Asya-Pasifik’e kadar 40 ülkede 350’den fazla oteli var.

2012’de İstanbul’da düzenlenen UNWTO Kent Turizmi Küresel Zirvesi’nde konuşmacılardan biri de Melia Hotels'in Orta Doğu ve Afrika Kıdemli Başkan Yardımcısı Daniel Lozano’ydu. Türkiye’ye gireceklerini anlatan Lozano, 2015’te ilk oteli İstanbul’da açmayı planladıklarını söylemişti. İmza aşamasındaki proje Avrupa yakasında olacaktı. Adı da belliydi: Melia Hotels İstanbul... Otelin yaklaşık 400 odalı olması planlanıyordu... Melia’nın üst yöneticilerinden Lozano, İstanbul’da sınırlı kalmayacaklarını ise şu sözlerle anlatmıştı: "İstanbul'un ardından Antalya'da da bir otele sıcak bakıyoruz. İstanbul'daki otel ile Antalya'dakinin çapraz satışla birbirini destekleyeceğini düşünüyoruz...”

Bu sözlerin ardından beş yıl, otelin açılacağı tarihin üzerinden ise iki yıl geçti.

İspanyol Melia bir türlü gelmedi...

Aslında doğrusu şu: Melia, Türkiye yerine İran’ı tercih etti.

Geçen hafta bununla ilgili olarak bir anlaşma imzalandı.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in bildirdiğine göre Melia’nın CEO’su ve sahibi Gabriel Escarrer ile Azimzadeh adlı İranlı şirketin CEO’su Ahad Azim Zadeh anlaşmanın taraflarıydı.

Melia, Mazandaran Eyaleti’ne bağlı Salman Shahr adlı bölgede ilk otelini kuracak. Gran Melia Ghoo Hotel ile İspanyol şirket, İran’a giren ilk uluslararası otel markası unvanını alacak.

Hazar Denizi kıyısındaki tatil beldesi olarak bilinen Salman Shahr’daki otel 180 bin metrekarelik bir  arazide hizmet verecek. 130 metrelik kulede yer alacak otelde 319 delux oda, yedi restoran olacak.