MSC Seaside ile damakları şenlendiren yemek deneyimi

MSC Cruises, Akdeniz coğrafyasındaki insanların bir yaşam biçimi olan lezzet tutkusunu, dünyaca ünlü şef Roy Yamaguchi’nin dokunuşlarını ve geniş yemek seçeneklerini MSC Seaside gemisine taşıdı.


MSC Cruises’un bu yıl denize inecek olan ikinci gemisi MSC Seaside, 30 Kasımda İtalya’nın Trieste limanı'ndan Miami’ye doğru yol alacak. MSC Cruises’un bu yeni inovatif gemisinde uygulanacak

“Beach Condo” konsepti sayesinde, Cruise sektöründe eşi görülmemiş, denize çok daha yakın bir Cruise deneyimi yaşanacak. Sıcak iklime sahip coğrafyalar için özel üretilmiş olan gemi, daha fazla açık alanı, güneşlenme imkanlarının fazlalığı ve deniz üzerinde konumlanmış cam yürüyüş yolları ile dikkati üzerine çekecek.

Aqua parkında yer alan su kaydırakları, deniz ile iç içe maceralı ve keyifli etkinliklerle donatılmış.  Açık havada daha fazla zaman geçirilmesi adına, aileler için 10 kişiye kadar konaklama imkanı sunan suitler ve balkonlarında ekstra geniş, güneşlenme alanlarına da yer verilmiş.

Bununla birlikte, diğer bazı gemilerde yer alan ve “Gemi içinde gemi” olarak adlandırılan, MSC Yacht Club konseptini de geliştirerek gemide lüks adına ne varsa uygulayarak misafirlerin şımartılması hedeflenmiş.

Her zevke hitap eden restoranlar yer alacak

MSC Seaside, Butcher’s Cut markası ile otantik bir Amerikan et restoranına yer verilecek. Ayrıca, Ocean Cay adıyla deniz ürünleri restaurantı da geminin öne çıkan artılarından biri. Bu şık restaurant, Amerikan tarzı deniz mahsulleri tabaklarını, Akdeniz etkileri ile sunacak. Venchi’de ise misafirler bir camın arkasından, şeflerin çikolata ve krep atölyelerini seyredebilecek, hakiki İtalyan dondurmasının yapılışını canlı olarak izleyebilecekler.

Ayrıca, mis gibi kokan çikolata ve dondurma külahlarının da nasıl yapıldığı, misafirler tarafından görülebilecek. Bu sıra dışı ve keyifli etkinliğin yanı sıra, Fransız mutfağının lezzetlerinin de sunulduğu La Boheme Bistro da, MSC Seaside’ın gastronomi dünyasına atılmış bir imzası olacak.

Restaurantların yanısıra  bir cruisde ilk defa açık havada yemek deneyimi iki farklı şekilde sunulacak. Çeşitli atıştırmalıklar ve pizza çeşitlerinin servis edildiği Siesta güneşlenme alanı yanındaki büfede ızgara et, taze sebze ve meyve sunulacak. Marketplace olarak adlandırılan bölümde ise daha rahat, atıştırmalık şeklinde de yemekler yenebilecek. Üstelik yürüyüş yolu çevresindeki açık alanlarda da yemek yeme şansı sunulacak.