"Sektörde çalışanlar diploma ya da sertifikalı olacak "

Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Tuna "2019'da sektörde çalışanların yüzde 25, 2021'de yüzde 50, nihai olarak 2023'ün sonunda yüzde 100'nün diploma ya da sertifikalı olması kararlaştırıldı. Sertifika ya da diplomalıların en az yüzde 20'si de üniversite mezunu olacak," dedi.


Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Tuna "Sektörde çalışanların 2019'da yüzde 25, 2021'de yüzde 50, nihai olarak 2023'ün sonunda yüzde 100'nün diplomalı ya da sertifikalı olmasına karar verildi. Sertifika ya da diplomalıların en az yüzde 20'si de üniversite mezunu olacak." dedi.

1. Uluslararası Turizm Kongresi kapsamında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda düzenlenen Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Turizm panelinde konuşan Muharrem Tuna, Türkiye'nin önemli bir turizm potansiyelinin var olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1-3 Kasımda düzenlenen 3. Turizm Şurası'nda önemli kararlar alındığını bildiren Tuna, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'de turizmde en önemli sorun, eğitimden geçiyor. Eğitimi çözdükten sonra diğer sorunların çoğunu çözmüş oluruz. Turizm Şurası'nda bilim kurulu başkanıydım. Şurada eğitimli personel çalışmasıyla ilgili önemli kararlar alındı. 2023 yılına kadar turizm sektörde çalışanlar ya diplomalı ya da sertifikalı olacak. Sektörde çalışanların 2019'da yüzde 25, 2021'de yüzde 50, nihai olarak 2023'ün sonunda yüzde 100'nün diplomalı ya da sertifikalı olmasına karar verildi. Sertifika ya da diplomalıların en az yüzde 20'si de üniversite mezunu olacak."

Türkiye'nin her bir bölgesinin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu, nereye dokunulsa tarih ve kültür fışkırdığını söyleyan Tuna, bu güzelliklerin değerinin bilinmesi gerektiğini dile getirdi.

Milliyet