TKDK'dan kırsal turizm yatırımlarına 12 milyon TL destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, Van'daki kırsal turizm yatırımına 12 milyon TL değerinde destek verildiğini söyledi.


Van'da Kırsal Turizm Programı doğrultusunda kırsal alanlarda gerçekleştirilecek olan turizm yatırımlarına hibe yoluyla destek veren TKDK, nüfusu 20 bini geçmeyen yerleşim alanlarında hazırlanan projelere öncelik tanıyor. Van'da uygulanan program kapsamında verilen hibe destekleriyle birçok ilçede ilk kez otel açıldığını belirten TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, otel bulunmayan ilçelerde bu yöndeki yatırım taleplerinin artmaya başladığını söyledi.

Kırsal turizm alanında şu ana kadar birçok projeyi desteklediklerini, bunların arasında aqua park, restoran ve otel gibi yatırımların olduğunu anımsatan Başak, bu destekleme kapsamında 12 milyon liralık yatırımın bölgeye gelmesini sağladıklarını ifade etti.

"Destek verdiğimiz otel ve tesislerimizde boş yer yok"

Destekledikleri kırsal turizm tesislerinin tam kapasiteyle çalıştığını belirten Başak, şöyle konuştu:

"İnsanların kurumumuza ilgisi çok fazladır. Yatırım yapmak isteyen çok fazla girişimcimiz var. Biz onlarla irtibat halindeyiz. Destek verdiğimiz otel ve tesislerimizde boş yer yok. Gelecek çağrı dönemlerinde en fazla payı alarak Van turizmine gerekli hassasiyeti tekrardan yinelemek istiyoruz. Ayrıca aynı zamanda da bu desteklerin KDV ve vergi muafiyeti de söz konusudur."

Kırsal turizm yatırımları 500 bin euroya kadar destekleniyor. 42 ili kapsayan programla kırsal kesimde turizm yatırımlarını artırmayı hedefleyen TKDK, projelerin uygulandığı yerleşim yerlerinin bu alandaki kapasitelerini öne çıkarmayı amaçlıyor.