Turizm şurasında Turizm Kurulu önerildi

3. Turizm Şurası'nda sektöre ilişkin tüm paydaşların bir araya gelip ortak kararlar alacağı ve ileriye dönük yol haritalarını belirleyeceği bir "Turizm Kurulu" kurulması önerildi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 15 yıl aradan sonra yeniden düzenlenen 3. Turizm Şurası'nda, tüm paydaşların bir araya gelip ortak kararlar alacağı ve ileriye dönük yol haritalarını belirleyeceği bir "Turizm Kurulu" kurulması önerisi öne.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla 1 Kasımda başlayan ve özel sektör temsilcileri, bürokratlar, yerel yönetimler ve akademisyenlerin yoğun katılıdığı 3. Turizm Şurası'nda turizm sektörünün geleceğine ilişkin değişik öneriler gündeme getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, kapanış toplantısında, öne çıkan önerilerin ışığında yeni bir stratejik eylem planı hazırlayacaklarını ve Turizm Yasası'nı gündeme getireceklerini açıklarken şura kapsamında kurulan 13 komisyonda da uzmanlık alanlarıyla ilgili olarak kapsamlı raporlar oluşturuldu.

Edinilen bilgiye göre turizm politikaları, destinasyon yönetimi, ürün çeşitliliği, çevre planlamaları, yatırım teşvikleri, konaklama sektörü, seyahat acentacılığı, tanıtma ve pazarlama, dijital turizm, turizm eğitimi, yerel yönetimler, iç turizm ile gastronomi turizmi başlıklarında çalışmaları yürüten 13 komisyonda öne çıkan önerilerden biri de Turizm Kurulu'nun kurulması oldu.