Turizm yatırımları yüzde 43 arttı

İnşaat ruhsatı verilen otel ve benzeri turistik tesislerin sayısının yılın dokuz ayında 2015 yılına göre yaklaşık yüzde 43 artarak bin 132'ye yükseldiği belirlendi.


İnşaat ruhsatı verilen turistik amaçlı tesislerin sayısı 2015 yılında 822'ye kadar düşerken bu tarihten itibaren ruhsat verilen bina sayısında artış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yapı ruhsatı verilen otel ve benzeri tesislerin sayısı bu yılın ocak-eylül döneminde 2016 yılını aynı döneminin rakamlarını geride bırakarak bin 132'ye yükselirken, 2015 yılına göre artış oranı yaklaşık yüzde 43 oldu.

Eylül sonu itibarıyla ruhsat verilen tesislerin yaklaşık bin  tanesi özel sektör yatırımlarından oluşurken devlet yatırımları 126, yapı kooperatifi yatırımları 5 olarak kayıtlara geçti.

"2018 yılı daha iyi olacak"

TOBB Turizm Meclisi Başkanı Osman Ayık, ruhsat verilen tesislerin hangi aşamada olduğu ve ne zaman işletmeye açılacağının önemli olduğunu söyledi.

Turizm açısından 2014 yılının 40 milyon ziyaretçi ve 32 milyar dolarlık gelirle son 35 yılın en önemli yılı olduğunu anımsatan Ayık,  ş"Bu yıl 32 milyon civarında ziyaretçi ve yaklaşık 22 milyar dolar gelir bekliyoruz. Sektör açısından 2015 ve 2016 yılları sıkıntılı geçti. Buna karşın 2018 yılının bu yıldan daha iyi olacağı konusunda ümitliyiz." dedi.

Otel ve benzeri tesislere bu yıl verilen yapı ruhsatlarının söz konusu yatırımların tamamlandığı anlamını taşımadığına işaret eden Ayık, şunları ifade etti:

"Türkiye'nin turizm konusunda çok ciddi bir kapasitesi var. Nereye, ne tür tesisler yapılacağı konusunda ciddi bir planlama lazım. Bugün itibarıyla Antalya, İstanbul gibi illerde ihtiyaç olmayabilir ama Van, Diyarbakır gibi yerlerde yeni yatırım ihtiyacı doğabilir."

Dünya