"Turizmde Uzak Doğu ülkelerine açılacağız"

Türkiye'nin turizm politikalarına ilişkin olarak bilgi veren Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmde yeni rotanın Uzak Doğu ülkeleri olduğunu söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin turizm politikaları hakkında bilgi verdi.

Uzak Doğu pazarına açılmak istediklerini söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Endonezya, Malezya gibi Uzak Doğu ülkelerine açılacağız. Aşağı yukarı bunları topladığımız zaman dünya nüfusunun yarısı. Buralarda, Hindistan'da 350 milyon orta sınıf var, muazzam bir güç, yeni zenginleşmiş, her türlü alım potansiyeli olan. Çin'de 300 milyonu aşkın bir orta sınıftan bahsediliyor. Dolayısıyla bütün bu ülkelerle ilişkilerimizi artıracağız. O kapıları tıklayacağız, o kapıları açacağız."

 "Uzak Doğu turizm bakımından şimdiye kadar ihmal edilmiş bir alandı," diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Çünkü her türlü zorluğa rağmen, ilk dokuz ayda 4 milyonun üstünde Rus turist gelmiş, 3 milyona yakın Alman turist gelmiş. Bu şu demek değil; Asya'ya açılıyoruz diye geleneksel pazarlarımızı ihmal edecek değiliz. Oradaki gücümüzü de artırmaya devam edeceğiz ama Türkiye'nin yeni kapıları açması lazım."

Bu kapsamda Çin'de 2018'in Türkiye Yılı olarak ilan edildiğine işaret eden Bakan Kurtulmuş, 50 etkinlik hazırlandığını söyledi.

Bakan Kurtulmuş, şunları ifade etti:

"Hindistan'da 350 milyon orta sınıf var, muazzam bir güç, yeni zenginleşmiş, her türlü alım potansiyeli olan. Çin'de 300 milyonu aşkın bir orta sınıftan bahsediliyor. Dolayısıyla bütün bu ülkelerle ilişkilerimizi artıracağız."

Sputnik Türkiye