Türkiye'nin ilk 30 iyi restoranı belirlendi

Türkiye'nin ilk ve tek özgün gastronomi rehberi olan İncili Gastronomi Rehberi için çalışmalar sonuçlandı.


Bir yılı aşkın süredir temizlik, lezzet vb. ölçütler üzerinden değerlendirilen restoranlardan ilk 30'u düzenlenen bir topllantıda açıklandı.

Hürriyet gazetesi ve Karaca Grup'un işbirliği ile hazırlanan rehber bir yıl boyunca 130 gizli müfettişin türkiye'nin iyi restaurantlarına 4 üzerinden not vermesiyle oluşturuldu.

Üç ve daha fazla inci kazanan 30 restoran belirlendi ve 300'den fazla restoran inci kazandı.

Rehbere giren Türkiye'nin ilk 30 iyi restoranı şöyle sıralandı:

Mikla
Türkiye'nin dünyaca ünlü şeflerinden Mehmet Gürs'ün sahibi olduğu Mikla, İncili Gastronomi Rehberi'ndeki tek 4 incili mekân. The Marmara Pera'nın terasında bulunan restoran, kökleri Anadolu mutfağında olan modern lezzetler sunuyor

Neolokal
Beyoğlu'da Bankalar Caddesi üzerinde olan Neolokal'de, Şef Maksut Aşkar ve ekibi harikalar yaratıyor. Üç incili Neolokal'in mottosu, "Geleneklerini bilmeyen ve sahip çıkmayanların geleceklerinin olamayacağına inanıyoruz. Geleceğimizi garanti altına almak için geleneklerimizin günümüz şartlarına uyarlanıp sürdürülebilir olması gerekir" cümleleriyle başlıyor.

Şans
İncili Gastonomi Rehberi'ndeki 3 incili bir başka mekan Şans. 1992'den bu yana, İstanbul'un Levent semtinde hizmet veren Şans, Akdeniz ve Türk mutfağının mevsimsel lezzetlerini misafirlerine sunuyor.

Kilimanjaro
Bomontiada'nın içinde yer alan Kilimanjaro'da Şef Mustafa Otar, misafirlerine mevsimlik malzemelerden muhteşem tatlar sunuyor. Kilimanjaro'da ekmekten ketçaba her şey doğal ürünlerden, her şey kendi mutfaklarında üretiliyor. Kilimanjaro da 3 inci alan restoranlardan.

Nicole
"İstanbul'un gastronomik restoranı" Nicole, Tomtom Suites'in içinde ve adını tarihi binanın Agnes Marthe Nicole'den alıyor. Şef Aylin Yazıcıoğlu'nun yönetimindeki 3 incili mekânda, Adalar manzarasına karşı yemek yemek bir keyif.

Zuma
İstinye Park Alışveriş Merkezi'nin içinde yer alan Zuma Restaurant da İncili Gastronomi Rehberi'nin 3 inciyle ödüllendirilen adreslerinden. Zuma, Asya mutfağı denince akla ilk gelenlerden biri.

Yeni Lokanta
Beyoğlu'daki bir başka 3 incili tesis olan Yeni Lokanta'nın sahibi ve şefi Civan Er, bu coğrafyanın malzemelerini dünya mutfağının malzemeleri ve pişirme teknikleriyle bir araya getiriyor.

Ent Restaurant
Üç incili Ent Restauran, Türkiye'nin tatil cenneti Bodrum'da... Şef Yoldaş Sönmez, menüyü Anadolu, Fransız ve Akdeniz teknikleriyle hazırlamış. Servis kalitesinden ödün vermemek için her akşam sınırlı sayıda misafir kabul edildiğini de hatırlatalım.

Beyti
Beyti Restaurant, Türkiye gastronomisinin köklü kurumlarından. 1945'te Küçükçekmece'de sade bir tesiste başlayan Beyti yolculuğu bugün Florya'da 450 kişilik dev bir restoranda sürüyor. Beyti de 3 inciyle ödüllendirilen restoranlardan.

Toi
İstanbul Kuruçeşme'deki Toi, İsmet Saz imzası taşıyan özel menüsüyle dünya mutfağının yeni tatlarına farklı sunumlar getiriyor. Toi de 3 inci alanlardan.

Orfoz
Kantin
Çiya
Antica Locanda
Kıyı Restaurant
Hünkar
Sunset
Divan Lokantası
Le Petite Maison
Lacivert
Ulus 29
Da Mario
AquaRestaurant Four Seasons at the Bosphorus
ShangPalace-Shangri-La
Bodrum Balıkçısı, Mandarin Oriental
Mürver RestaurantNovotel
İnariSushiOmakase
Karaköy Lokantası
Il Riccio
Spago - St. Regis İstanbul