TÜRSAB genel kurulu ertelendi

TÜRSAB yönetimi, gelecek hafta gerçekleştirilmesi öngörülen genel kurulun ertelediğine dair bir duyuru yayınladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yönde aldığı bir herhangi bir kararın var olmadığı öğrenildi. 


TÜRSAB yönetiminin seçimin ertelenmesi için bakanlığa başvurduğu ve bakanlığın kararı pazartesi günü vereceği ifade ediliyor.

Aylardır devam eden TÜRSAB genel kurul sürecinde son dakikada bir gelişme meydana geldi. Seçime bir hafta kala, TÜRSAB yönetimi, yayınladığı bir açıklamayla gelecek hafta gerçekleştirilmesi gereken genel kurulun yönetim kurulu kararıyla ertelendiği duyurdu.

Açıklamada ''Genel Kurul öncesinde gerek sözlü gerekse sosyal medyada üyelerin arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyelerin arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi,” denildi.

TÜRSAB YÖNETİM KURULU'NUN AÇIKLAMASI

Genel kurulun ertelendiğine ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Yönetim Kurulumuzun 24.11.2017 tarih ve 57 no.lu olağanüstü toplantısında alınan karar gereği 23. Olağan Genel Kurulumuz ertelenmiştir. Söz konusu karar aşağıda siz değerli üyelerimizin dikkatlerine önemle sunulur.

1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 34.maddesinin (A) bendi gereğince, Birliğimizin 23. Olağan Genel Kurulu 26.11.2017 Pazar günü saat 10:30’da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda ilk toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının yasa gereğince çoğunluk aranmaksızın, aynı yer ve aynı saatte 02.12.2017 Cumartesi günü, seçimlerin ise ikinci toplantıyı takiben 03.12.2017 Pazar günü 09:00-17:00 saatleri arasında aynı yerde yapılacağı, Yönetim Kurulumuzun 20.09.2017 tarih ve 52 no.lu olağan toplantısında karar altına alınmıştır. Ancak söz konusu Genel Kurul hazırlık sürecinde yaşanan bazı hususlar nedeniyle, Genel Kurulun selameti açısından aşağıdaki kararın alınması zarureti hasıl olmuştur. Bu nedenle Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.”

YÜCE: ERTELEME YETKİSİ TÜRSAB'TA DEĞİL

Öte yandan, TÜRSAB Yönetim Kurulu'nun seçimleri erteleme yetkisinin olmadığı, kararın Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu'nda olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak düşüncelerini açıklayan Eski Turizm Bakanı ve TÜRSAB  Başkanı Bahattin Yücel, yasaya göre genel kurulun aralık ayı içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bahattin Yücel ''Genel Kurul için çağrı yapılır. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa bu çağrıda ilan edilmek koşuluyla yeni bir genel kurul tarihi belirlenir. Bu süre de  TÜRSAB genel kurulunda bir hafta olarak belirlenmiştir.,'' dedi.

''MÜTHİŞ BİR KEYFİLİK VE YASA DIŞILIK VAR''

''TÜRSAB yönetiminin genel kurulu ertelemesinde müthiş bir keyfilik ve yasadışılık var,'' diyen Yücel, şöyle konuştu:

''Ben üyelerin yerinde olsam 2 Aralıkta belirlenen yere gider ve genel kurulu yaparım. Şu anda yönetim gayrimeşru duruma düştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilçe seçim kurulu bu karara sessiz kalırsa kusurlu duruma düşer.''

''BİRTAKIM TİVAYETLER DOLAŞIYOR''

Bu duruma mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini kaydeden Yücel, sözlerini ''Bakanlığın yönetim kurulu belirleme sürecine müdahale ettiğine dair birtakım rivayetler duyuyorum. Bakan siyasi bir figürdür. Ben bakandan böyle bir şey beklemiyorum. Varsa gerçekten üzücüdür,'' diye sürdürdü