2 BİN GAZETECİ TÜRKİYE İÇİN BİR ARAYA GELECEK

Almanya'nın Frankfurt kentinde,  yaklaşık 2 bin gazeteciyi bir araya getirecek olan Avrupa Türk All Anatolia Basın Kulübü kuruldu.


Kulübün eş genel başkanları Seyfi Alp ile Jörg Sauer, konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması:yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

„Avrupa Türk All Anatolia Basın Kulübü’nün kuruluş amacı, All Anatolia şirketinin de desteğiyle Avrupa’da yaşayıp turizm ve seyahat yazarı olan özellikle bölge ve yerel medyada çalışan gazetecileri her yıl Türkiye’de bir ilimizde bir zirvede buluşturmaktır. Bu gazetecilerin iarasında sadece Türkler değil, Arap, Rus, Hint ve Çinli gazeteciler de yer alacaktır.

Basın Kulübü, yabancı gazetecileri gruplar halinde Anadolu kentlerine davet edecek ve gidilen yerlerin tarihi ve turistik güzellikleri bu gazeteciler aracılığıyla Avrupa basınında yer alacaktır.

Türkiye’de bölgesel ve yerel medyada görevli basın mensubu meslektaşlarımız ile sağlıklı iletişime ve yeni dostluklara önem verilecek ve onların çalışmaları da Avrupa’ya yansıtılacaktır.

Kulüp aynı zamanda siyasetin ötesinde, Anadolu’daki belediye ve destinasyonların Avrupa ülkelerinde bilinmesi ve daha iyi tanınması için çaba sarf edecektir.

Kulüp ayrıca Avrupa medyası ile Anadolu’daki yerel ve bölgesel medya arasında doğrudan köprü kurarak birinci elden haber ve bilgi paylaşımını sağlayacaktır.

Son iki yılda yaşanan Türkiye ile Almanya arasındaki krizde görüldü ki Anadolu olarak Avrupa’daki çok güçlü yerel ve bölgesel gazetelere ulaşamadık.

Türk turizminin duayenlerinden Hüseyin Baraner ile yaptığımız uzun bir çalışmanın ardından Avrupa Türk All Anatolia Basın Kulübü’nü karmaya karar verdik.

Kulübümüzün merkezi Avrupa’nın finans merkezi olan Frankfurt kentidir.

Hedefimiz kısa süre içinde 2 bin üyeye ulaşmaktır.

Avrupa Türk All Anatolia Basın Kulübü olarak Avrupa’da özellikle edebiyat ve spor konusunda büyük ve önemli etkinliklerimiz olacaktır."