İSTANBUL DÜNYADA 10. AVRUPA'DA ÜÇÜNCÜ OLDU

Mastercard, dokuz yıldır yayınladığı ve tüm dünyada 132 şehri kapsayan, Hedef Şehirler Endeksi Raporu'nu Dünya Turizm Günü’nde açıkladı. Dünya sıralamasında Bangkok iki yıldır birinciliği  kaptırmadığı listenin 10'uncu sırasında yer alan İstanbul, yaklaşık 9,16 milyon ziyaretçiyle Avrupa’da üçüncülüğü korudu.

Dünyada seyahat eden turistler en çok Dubai’de para harcarken yeme-içme alanında en çok harcama İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplam seyahat harcamalarından alışveriş, yemek ve konaklama ilk üç payı alıyor.

Hedef Şehirler Endeksi 2017'ye göre İstanbul’a en çok turist(904 bin) Almanya'dan geldi. Almanya'yı 741 bin ziyaretçiyle İran, 487 bin ziyaretçiyle Suudi Arabistan, 401 bin ziyaretçiyle Ukrayna ve 359 bin ziyaretçiyle İngiltere takip etti. İstanbul’a gelenlerin yüzde 63’ü yakın çevredeki ülkelerden geliyor

2017 raporunda dünya sıralamasında 20 milyon ziyaretçi ile ilk sıradaki Bangkok’u, 19 milyon ziyaretçi ile geçen sene de ikinci sırada olan Londra takip etti. Londra, Avrupa sıralamasında ise birinci sırada. Londra’yı 15 milyon ziyaretçiyle Paris, 14 milyon ziyaretçiyle Dubai takip ediyor. Beşinci sırada ise 13 milyon ziyaretçiyle Singapur geliyor. Geçen sene beşinci sırada olan New York’un bir basamak gerilediği görülüyor. 

Ekonomik Büyümenin Lokomotifi Olan Ülkeler

Son yedi yıllık bilgilere bakıldığında seyahat harcamaları %41 ile global GSYH’den (%22) daha hızlı büyüyor.
Tam da bu sebepten turizm sektörü, listeye giren şehirlerin ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ediyor.

 Bu seneki raporda 29 milyon dolarlık harcama ile ilk sırada yer alan Dubai’de 2017 için yüzde 10’luk bir artış bekleniyor, New York ise 17 milyon dolarlık harcama ile ikinci sırada.