KAPADOKYA'YA ÇİNLİ TURİST AKINI

Çin'de 2018'in Türkiye Turizm Yılı olarak ilan edilmesi dolayısıyla Kapadokya'da Çinli turist yoğunluğu oluşması bekleniyor.


Bölgedeki turistik tesislerde, Uzakdoğulu konukları en iyi şekilde ağırlayabilmek için hazırlık yapılıyor. Doğal kaya oluşumları, peri bacaları, yeraltı kentleri ve kayadan oyma tarihi manastırlarıyla geniş bir alan üzerindeki kültürel zenginliklerle her sene yüz binlerce turisti ağırlayan Kapadokya, bu yıl geçen yıllara kıyasla sayıca çok daha fazla Çinli turisti konuk etmeyi hedefliyor.

Çin Uluslararası Radyosu'nun bildirdiğine göre Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Durmaz, Çin'de Türkiye Turizm Yılı olmasından dolayı bu ülkeden Türkiye'ye gelecek olan turistlerin neredeyse tamamının Kapadokya'yı da ziyaret edeceğini bildirdi.

Çinlilerin, tarih ve kültür turizmine önem verdiğini söyleyen Durmaz, turizmde oluşacak hareketliliğin iki ülke arasındaki ilişkilere de olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.

Beklenilen yoğunlukla ilgili hazırlık çalışmaları yapıldığını söyleyen Durmaz, şöyle konuştu:

"Çinli turistler, İstanbul, Pamukkale ve Kapadokya'yı tercih ediyor. Bu yıl bölgemizde, büyük bir Çinli turist yoğunluğu bekliyoruz. Kapadokya'da Çin lokantaları açılıyor. Sıcak hava balonu, at ve deve turları ile ATV araç turlarında yaşanacak yoğunluk nedeniyle Çinlilere uygun aktiviteler konusunda organizasyonlar hazırlandı."

Durmaz, Kapadokya'da, 2018 yılının Çin yılı olarak yöre turizm tarihine geçecek bir yıl olacağını öngördüklerini ifade etti.

CRI