KARİKATÜRCÜLER ''DÜNDEN BUGÜNE TATİLLERİN DEĞİŞİMİ''Nİ ÇİZDİ

Anatolia Turizm Akademisi'nce bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödülleri ER Yatırım'ın ana sponsorluğunda Four Points By Sheraton İzmir'de, 26 Nisan 2018 Perşembe günü sahiplerini bulacak.


Bu yılki teması ''Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi'' olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları toplam 1.101 karikatürle başvurdu. 

2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışma, dünyadaki tek turizm karikatür yarışması olarak biliniyor. 

26 Nisan 2018 Perşembe günü, Four Points by Sheraton İzmir'de gerçekleştirilecek olan ödül töreni öncesi özel oluşturulan jüri tarafından elemeler gerçekleştirildi. 

Finalden önce ön değerlendirmeler

Birinci değerlendirmede Türk karikatürcülerden oluşan ulusal jüri gönderilen bütün eserler arasından finale kalacak eserleri belirledi.

Mehmet Kahraman (Karikatürcü), Kamil Yavuz (Karikatürcü), Raşit Yakali (Karikatürcü), Musa Gümüş (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Gazetecisi) ve Ayşegül Duran'dan (Er Yatırım) oluşan ulusal jüri, 13 Ocak 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdiği toplantıda finale kalan eserleri belirledi.

İkinci değerlendirme ise Jordan Pop-Iliev (Makedonya), Ahmet Aykanat (Türkiye), Elena Ospına (Kolombiya), Rahim Baghal (İran), Vicdan Bulunmaz Özer (Türkiye), Oleksiy Kustovsky (Ukrayna), Paolo Dalponte (İtalya), Jitet Kustana (Endenozya) gibi dünya genelinde tanınan karikatürcülerden oluşan uluslararası seçici kurulca şubat ayı içinde gerçekleştirildi. Finale yetişkinler kategorisinde 140, gençler kategorisinde 40 eser kaldı.

"Turizm yalnızca ticari bir alan değil"

Yarışmanın ana sponsoru ER Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat "Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na gönderilen eserler, karikatür sanatçılarının turizmi yalnızca ticari bir alan olarak görmediklerini, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ve ilişkileri bağlamında yaklaştıklarını gösteriyor," diyerek Turizm Karikatürleri Yarışması'nın yalnızca turizm sektörü için değil, geniş bir yelpazeye hitap ettiğinden söz ediyor.

Yarışmanın Koordinatörü, Anatolia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK da Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın dokuz yıldır düzenlendiğini ve dünyada karikatür camiasında Türkiye'nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılar sağladığını söyleyerek Turizm Karikatürleri Yarışması'nın Türkiye'deki sanat yönüne dikkat içekiyor.