"KONAKLAMA KONUSUNDA YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ"

Aksaray’ın Kapadokya’nın bir parçası olduğunu söyleyen Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Mümin Berk, Kapadokya’nın sadece Ürgüp ya da Nevşehir’den oluşmadığını ifade etti. Halil ÖNCÜ (Turizm Dosyası) 
Konuyla ilgili olarak Turizm Yazarı Halil Öncü’ye konuşan Mümin Berk, Aksaray’ın 10 bin 500 yıllık bir tarihi olduğunu bildirdi ve şunları kaydetti:

“Her ne kadar tam olarak bilinmese de içinde barındırdığı tarihi değerler ile aslında Aksaray turizmin yıldızıdır. Çok sayıda ziyaretçimiz var. Bizim birinci önceliğimiz şu anda bölgemizde konaklama sayısını artırmak. Bölgemize yatırım yapacak dünya ve Türkiye çağında turizm faaliyeti yapan zincirlerin yatırımlarını bekliyoruz.”

"Birinci önceliğimiz konaklama sayısını arttırmak"

Aksaray’ın diğer birçok kültürel zenginliğinin de mevcut olduğunu söyleyen Mümin Berk, şunları ifade etti:

“Kapadokya sadece Ürgüp ya da Nevşehir’den oluşmuyor. Bu yörede Aksaray da Kayseri de var. Ihlara Vadisi Kapadokya’nın bir parçası ama aynı zamanda Aksaray’ın da sınırları içerisinde yer alan bir ören. Aynı zamanda Aksaray’ın diğer birçok kültürel zenginliği de mevcuttur. Aksaray’ın turizm anlamında hem doğal hem tarih hem de İslam tarihi açısından önemli yerleri var. Aksaray biliniyor. Çok miktarda ziyaretçimiz var. Bizim birinci önceliğimiz şu anda bölgemizde konaklama sayısını artırmak. Tanınırlığımız da bir sıkıntımı yok.”

"Dünya ve Türkiye çapında ünlü zincirlerin yatırımlarını bekliyoruz"

Konaklama konusunda yöreye yatırımcıları beklediklerini belirten Mümin Berk, şöyle konuştu:

“Bölgemize yatırım yapacak dünya ve Türkiye çağında turizm faaliyeti yapan zincirlerin yatırımlarını bekliyoruz. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Aksaray Güzelyurt ve Ihlara Vadisi bu konuda önemli bir bölge. Aksaray merkezimizde ciddi turist almaktadır. Geçen yıl sadece sınırlarımızdaki Ihlara Vadisine 421 bin kişi resmi giriş yaptı. Bu gelen turist sayısının birçoğu Nevşehir’deki organizasyonlar ile günü birlik gelmektedir. Sadece Vadiyi görüp gidiyorlar. Buradaki amacımız bölgemize gerçekleştirilecek konaklama yatırımları ile bu gelen sayının günübirlik dışında geceleme sayılarının arttırılması olacak. Gelen misafirlerimiz en az bir gün kalmalı ki, Aksaray’ımızın güzelliklerini görebilirsin. Burada dağ turizmin çok önemli bölgesi Hasan Dağ var. Bisiklet turlarımız bölgemizi için vazgeçilmez olabilir. Tuz gölü görülebilir, Kervansaraylarımız büyük ilgi çekebilir. Türkiye’nin Kervansaray zincirlerinden en az dört tane Kervansarayımız şu anda Aksaray sınırlarımız içerisinde. İkinci Kılıçaslan’ın türbesi Aksaray’dadır. Bu arada Aksaray’ımızın çok ciddi bir sanayi ve tarım girdisi var.10 bin 500 yıllık bir tarihimiz var. Şunu söylemeliyim ki her ne kadar tam olarak bilinmese de içinde barındırdığı tarihi değerler ile aslında Aksaray turizmin yıldızı. İşlendiğinde bu potansiyel var. Alternatif turizmin çok olduğu bir bölge. Yatırımcılar bölgemize yatırım yaparlarsa bundan hiç pişman olmayacaklar ve sıkıntı çekmeyecekler. Turizm yatırımcılarını bölgemize yatırıma bekliyoruz.”