FRANSA ÇİNLİ TURİSTLERİ ÇEKMEK İÇİN ALİPAY İLE ÖDEME KABUL EDİYOR

Paris'te, Çinli turistlerin çok geldiği Disneyland'ın yakınındaki AVM'de alışveriş noktalarının yarıdan fazlası şimdiden Alipay uygulaması yoluyla akıllı telefonla ödemeleri kabul ediyor. Aynı yöntem, Paris'in meşhur mağazası Printemps'da, Paris Havalimanı'nın butiklerinde ve en son Galeries Lafayette adlı büyük mağazada da geçerli.Çin'in e-ticaret devi Alibaba'nın, Çin'de 600 milyon kullanıcıyla çok popüler olan akıllı telefonla ödeme sistemi olan Alipay, on sekiz aydan beri Fransa'da da kullanılmaya başladı.
Alipay  uygulamasının yöneticisi olan finans grubu Ant Financial için bu, Fransa'yı her yıl ziyaret eden iki milyon Çinli'nin işini kolaylaştırıyor.

Alipay'ın Avrupa'daki stratejik ortaklıklarının yöneticisi Jean-Cyrille Girardin, yavaş bir başlangıç evresinden sonra bir yıl içinde on binlerce Fransız esnafına Alipay kabul ettirme amacıyla endüstriyel bir gelişme aşamasına geçmeyi öngörüyor. 

Çin'de elektronik portföylerin kullandığı özel teknoloji Alipay'ın, Fransa'da kolayca ve hızlıca benimsenmesine fren oluşturuyor. Ancak Çinli grup 2018'da, başta Ingenico, birçok elektronik ödeme terminali üreticisi ile ortaklıklar oluşturarak bu engeli aşmayı ve kasadan geçişte kullanılan materyeli sisteme uyarlamaya hazırlanıyor.

CRI