XİNJİANG'DA ÇORAK ÇÖLLER TURİZME CANLILIK GETİRDİ

Çöl, Xinjiang'da sıkça rastlanan arazi türlerinden biri. Xinjiang'ın sahip olduğu çöl alanının toplam yüzölçümü 430 bin kilometrekare, dünyanın ikinci büyük mobil çölü olan Taklamagan Çölü de Xinjiang'da yer alıyor.


Çöl ilk anlamıyla çorak, hiçbir şey yetişmeyen yer anlamına geliyor, ancak son yıllarda Xinjiang'a özgü 'çöl seyahati' bölgenin turizm sektörüne dinamizm kattı. Böylece çöl kelimesi Xinjiang'da yeni bir anlam kazandı!

Şu an Xinjiang'da çöl parkı sayısı 26'yı, bu parkların toplam yüzölçümüyse 200 hektarı buluyor.

Piçan ilçesinde yer alan Kumtağ Çöl Parkı'nda go-kart ve sörf arabası gibi eğlence programları turistler arasında büyük rağbet görüyor.

Xinhe ilçesindeki Çöldeki Çiçek Denizi adlı parkta çiçeklerin yanı sıra mini hayvanat bahçesi ve çöl voleybolu gibi eğlence programları sunuluyor. Tüm çöl parklarında yeni programların eklenmesi planlanıyor.

Xinjiang Turizm Kalkınma Komitesi'nden verilen bilgiye göre, sadece 16-18 Haziran günlerinde kutlanan Duanwu Bayramı'nda Xinjiang'ın ağırladığı turist sayısı 3 buçuk milyonu aşarak geçen yıla göre yüzde 95, turizm geliriyse yüzde 171 arttı. Bunda Çin'in diğer bölgelerinin organize edip Xinjiang'a gönderdiği turist gruplarının büyük katkısı oldu.

Xinjiang bu yıl turizmi daha da canlandırmak için alt yapı tesisleri inşasını iyileştirmeye devam edecek, amaç bu yıl ağırlanan turist sayısında yüzde 30'luk artış.

CRI