CHP’Lİ MİLLETVEKİLİNDEN ULUS OTELLERİ SORUSU

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Turizm Bakanlığı’na önemli bir soru yöneltti:


"Başkent Ankara’ya, Ulus’a gelen turistler yerinde konaklamayacaksa, alanı yaşayarak algılayamayacaksa kültür turizmi müzeciliğe mi indirgenmiştir," diyen Nihat Yeşil "Avrupa tarihi kent merkezlerindeki yerel otelcilik ve pansiyonculuk politikalarından örnek almalılar,” şeklinde konuştu. 

Milletvekili Nihat Yeşil’in konuya ilişkin soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Ankara’nın önemli ticaret noktalarından biri olan Altındağ ilçesine bağlı Ulus’ta oteller, devlet ihalelerine girememekten ve davet alamamaktan  şikâyetçidir.

Bu bağlamda:

1. Ulus bölgesi yenileme projesi kapsamında yörenin turistik ve tarihi kent merkezi olan Ulus'ta yer alan otellerin konaklama ihaleleri kapsamına alınmamasının nedeni nedir?

2. Tüm dünya ülkelerinde  tarihi kentsel merkezlerde  turizm ve konaklama olgusuna önem verilirken Ulus otelciliğinin gelişmesinin ulus merkezi ekonomisine itici gücü ve kentsel canlılığa etkileri neden göz ardı edilmektedir?  Ulus otellerinin turistik tur güzergâhları kapsamında, seyahat acentalarının listesine konulmamasının sebebi nedir?

3. Bakanlığınızca, tüm ülkede tarihi yerleşim yerleri içinde küçük-orta ölçekli ve butik otelleri geliştirmeye yönelik finansal kredi ve teşvik programı ve projeleri uygulanmakta mıdır? Uygulanıyorsa bunlar nedir?

4. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce yürütülen, Ulus Kentsel Yenileme Projesi'ne Bakanlığınız müdahil olarak paydaş olmuş mudur?

5. Bu proje çerçevesinde, turizmin ve otelcilik sektörünün geliştirilmesene yönelik Ulus bölgesi için başlatılan bir proje çalışmanız var mıdır?